banner ad

Nie żyje autor kryminałów James Thompson

12 sierpnia 2014

James-Thompson-nie-zyje
James Thompson, autor bestsellerowych kryminałów, których bohaterem był inspektor Kari Vaara, zmarł w piątek 2 sierpnia w swoim domu w Lahti w południowej Finlandii. Miał 49 lat. Jak podaje dziennik „Iltalehti” pisarz najwyraźniej zginął na skutek wypadku.

Thompson urodził się i wychował we wschodnim Kentucky, ale od szesnastu lat mieszkał w Finlandii. Zanim został pisarzem, studiował filologię angielską i fińską, pracował jako barman, ochroniarz, robotnik budowlany, fotograf, sprzedawca numizmatów i żołnierz.

Międzynarodową sławę przyniosła mu wydana w 2009 roku powieść „Anioły śniegu”. W tym mocnym, kipiącym emocjami kryminale, którego akcję osadzono w niesamowitej scenerii śniegu, lodu i zimna, czytelnicy po raz pierwszy zetknęli się z inspektorem Karim Vaarą, twardym, tajemniczym detektywem z przeszłością. Książka została wydana w dwunastu krajach i nominowana do najważniejszych nagród gatunku: Edgar Award, Anthony Award i Strand Critics Award. Krytycy wychwalali Thompsona, twierdząc, że chociaż jest Amerykaninem, to czuje i pisze jak najlepszy skandynawski mistrz.

„Mimo, że jego dzieła były bardzo ponure, analizując najmroczniejsze aspekty społeczeństwa, miał na celu dać głos pozbawionym głosu i uczynić świat lepszym miejscem. Będzie nam go brakowało” ? napisała w oświadczeniu reprezentująca pisarza agencja literacka Ann Rittenberg.

W Polsce powieści Thompsona ukazywały się nakładem wydawnictwa Amber. W momencie śmierci autor był w trakcie tworzenia piątego kryminału z Karim Vaarą. Książka nie została jednak ukończona.

[am]
fot. Markus Schulte

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy