banner ad

Nie żyje André-Paul Duchateau, współtwórca serii „Yans”

2 września 2020

W środę 26 sierpnia w Belgii zmarł André-Paul Duchateau, autor powieści i scenariuszy komiksowych, w Polsce najbardziej znany jako współtwórca z rysownikiem Grzegorzem Rosińskim serii „Yans”. Pisarz miał 95 lat.

Urodzony w 1925 roku w Tournai, niedaleko francuskiej granicy, André-Paul Duchateau od najmłodszych lat pasjonował się historiami kryminalnymi. Swoją pierwszą powieść opublikował już w 1940 roku, mając 16 lat. Pierwszy przełom w karierze nastąpił pod koniec lat 50., gdy wraz z przyjacielem, rysownikiem Tibetem, zaczął publikować w „Tintinie” komiks, którego bohaterem był Ric Hochet. To najdłuższa seria, którą Duchateau współtworzył, składająca się z 78 albumów. „Trzeba wielkiej przyjaźni, aby móc pracować z kimś przez sześćdziesiąt lat bez kłótni” – przyznał kiedyś Duchâteau.

W całej karierze autor napisał scenariusze do kilkuset albumów komiksowych. W Polsce najpopularniejszym jego tytułem był „Yans” tworzony najpierw wspólnie z Grzegorzem Rosińskim, a później – ze Zbigniewem Kasprzakiem. Czytelnicy mogli również przeczytać napisane przez niego albumy z serii „Bruce J. Hawker”, a także komiks „Terror” z ilustracjami René Folleta.

W gabinecie, gdzie pracował przy masywnym i wygodnym stole, pod stopami miał gruby orientalny dywan. Półki uginały się pod ciężarem książek. Na jednej z nich stało popiersie Karola Vasseura, jego pradziadka, akwarelisty i litografa. Najwięcej miejsca zajmowały jednak książki pisarzy z XIX i XX wieku, od Johna Dicksona Carra po Charlesa Dickensa, a także niezliczone komiksy. Na ścianie miał powieszony obraz namalowany przez Grzegorza Rosińskiego na okładkę albumu „Mutanci z Xanai”.

Jak przekazało wydawnictwo Le Lombard, Duchâteau był prawdziwym dżentelmenem o nienasyconej ciekawości. „Najważniejsze, to żeby być ciekawym wszystkiego. I ekscytować się jak dziecko!” – mówił.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy