banner ad

Nie przyznano tegorocznej Nagrody Pulitzera dla fikcji

17 kwietnia 2012


Ogłoszono tegoroczne Nagrody Pulitzera. Po raz pierwszy od 1977 roku nie przyznano jednak nagrody dla fikcji literackiej, bo żadna z nominowanych książek nie była wystarczająco dobra.

Nagroda Pulitzera dla prozy to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w literaturze amerykańskiej. Wśród wcześniejszych zwycięzców tej kategorii znaleźć można m.in. Ernesta Hemingwaya, Johna Updike?a, Williama Faulknera, Jennifer Egan czy Philipa Rotha.

Tegoroczne jury nagrody w dziedzinie fikcji – Susan Larson, była redaktor książek w The Times-Picayune, Maureen Corrigan, krytyk literacki z talkshow radiowego „Fresk Air” nadawanego przez NPR oraz pisarz Michael Cunningham ? przedstawiło Zarządowi Nagrody do wyboru trzech finalistów: „Dreams Train” Denisa Johnsona, czyli opowieść o robotniku żyjącym na starym amerykańskim Zachodzie; „Swamplandia” Karen Russell, czyli opowiedziana przez nad wyraz rozgarniętą nastolatkę historia ekscentrycznej rodziny, prowadzącej podupadający park rozrywki typu aligator-wrestling; „The Pale King” Davida Fostera Wallace’a, czyli wydana pośmiertnie powieść, eksplorująca zagadnienia nudy i biurokracji w amerykańskich miejscach pracy.

Niestety, żadna z powyższych książek nie zdobyła większości głosów Zarządu, a co za tym idzie ? nie okazała się godna nagrody. Susan Larson, przewodniczący jury, nie kryje rozczarowania decyzją rady. W e-mailu do gazety „The Huffington Post” napisała, że członkowie jury są tą decyzją „zszokowani, rozczarowani i rozzłoszczeni”. „Myśleliśmy bardzo dobrze o tych trzech książkach, potraktowaliśmy nasze obowiązki bardzo poważnie, a nasza decyzja była jednogłośna.”

Wcześniej, podobna sytuacja miała miejsce w 1977 roku, kiedy to Zarząd zawetował decyzję jury, aby nagrodę dać „Rzece życia” Normana Macleana, twierdząc, że żaden z finalistów nie był wart nagrody. Natomiast w 1984 roku zarząd odrzucił wybór jury i dał nagrodę zupełnie innej książce.

W pozostałych kategoriach literackich tegorocznego Pulitzera otrzymali: Manning Marale za biografię Malcolma X „Malcolm X: A Life of Reinvention” (kategoria: historia), Stephen Greenblatt za „The Swerve: How the World Became Modern” (literatura faktu), John Lewis Gaddis za „George F. Kennan: An American Life” (w kategorii biografia lub autobiografia) oraz Tracy K. Smith za „Life on Mars” (poezja).

Nagrody Pulitzera przyznawane są od 1917 roku za osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze i kompozycji muzycznej. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 10 tysięcy dolarów.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy