Netflix zapowiada pierwszy dokument o Joan Didion! Zobacz zwiastun

24 sierpnia 2017


Podczas 55. Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku, który odbędzie się w dniach od 28 września do 15 października, Netflix zaprezentuje przedpremierowo pierwszy film dokumentalny „Joan Didion: The Center Will Not Hold” opowiadający o słynnej amerykańskiej pisarce. Jeszcze w tym roku obraz ma być dostępny w ofercie serwisu na całym świecie.

Przez ponad 50 lat Joan Didion w swoich esejach, powieściach, scenariuszach i innych dziełach dokumentowała przypływy i odpływy kulturowych i politycznych fal w Ameryce, łącząc je z obserwacjami na temat osobistych (i nie tylko) wzlotów i upadków. W zapowiadanym dokumencie pokazane zostaną archiwalne materiały na temat tej żyjącej ikony literatury. Zobaczymy Joan Didion imprezującą z Janis Joplin w domu pełnym rockersów, spędzającą czas w studiu nagraniowym z Jimem Morrisonem, gotującą obiad dla jednej z dziewczyn Charlesa Mansona podczas pracy nad materiałem do gazety.

W dokumencie pojawią się komentarze m.in. Patti Smith, Vanessy Redgrave, Allison Janney, Graydona Cartera, Roberta Silversa i Breta Eastona Ellisa. Nie zabraknie również wypowiedzi samej pisarki. Didion opowie o nowojorskiej scenie literacką z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, gdy pisała do „Vogue’a”, o powrocie do rodzinnej Kalifornii na kolejne dwie burzliwe dekady, pisaniu najważniejszych książek i scenariuszy filmowych, osobistościach politycznych z lat 80. i 90. oraz wieloletnim małżeństwie z pisarzem Johnem Gregorym Dunne’em.

Właśnie intymne rozmowy z pisarką, które przeprowadził reżyser Griffin Dunne, mają być jednym z największych walorów dokumentu. Autorowi filmu było o wiele łatwiej od innych namówić do zwierzeń chroniącą swoją prywatność Didion, ponieważ jest jej bratankiem. „To ogromny zaszczyt, że mam okazję pokazać życie i twórczość mojej ciotki i literackiej ikony, Joan Didion” – powiedział Griffin Dunne. „Ten dokument jest wynikiem pracy wykonanej z prawdziwym zamiłowaniem, a partnerstwo z Netflixem, które pomoże przybliżyć go publiczności na całym świecie, to więcej niż mogłem się spodziewać, gdy zaczynałem ten projekt ponad pięć lat temu”.

Netflix udostępni dokument w swoim serwisie 27 października. Poniżej możecie zobaczyć pierwszą zapowiedź filmu sprzed dwóch lat, kiedy nosił on jeszcze inny tytuł:

[am]
fot. Netflix

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy