banner ad

Neil Gaiman napisał „Mitologię nordycką”! Premiera książki w lutym 2017

29 czerwca 2016

gaiman-mitologia-nordycka
Neil Gaiman ponownie zagląda do świata mitów i baśni. Pisarz ukończył pracę nad nową książką, która będzie jego autorską interpretacją mitologii nordyckiej. Światowa premiera zapowiedziana jest na luty 2017 roku.

W publikacji tej Gaiman na nowo przedstawi dziewięć światów z mitologii nordyckiej oraz przybliży wyczyny zamieszkujących je istot, m.in. elfów, demonów, bogów, krasnoludów, gigantów i ludzi. Na kartach książki pojawią się tak popularni mieszkańcy Asgardu, jak Thor czy Odyn, przeczytamy też o przerażającej walce bogów i końcu świata znanym jako Ragnarök.

Gaiman pracował na nową „Mitologią nordycką” od 2011 roku. Propozycję napisania książki złożyło mu wydawnictwo W.W. Norton. „Uzyskać możliwość opowiedzenia na nowo mitów i poematów, jakie odziedziczyliśmy z mitologii nordyckiej, było prawie zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe” ? napisał w oświadczeniu, dodając, że ma nadzieję, iż publikacja usatysfakcjonuje czytelników zarówno poziomem naukowym jak i opowiedzianymi w niej historiami.

Pisarz fascynuje się mitologią nordycką już od dzieciństwa, kiedy jako siedmiolatek przeczytał komiks Jacka Kirby?ego o Thorze. Później przerzucił się na „Mity skandynawskie” Rogera Lancelyna Greena. Książkę czytał tyle razy, aż w końcu się rozpadła. Później motywy z mitologii nordyckiej wielokrotnie przewijały się w jego twórczości, żeby przywołać choćby „Sandmana”, „Amerykańskich bogów” czy „Odda i Lodowych Olbrzymów”. Teraz wreszcie autor mógł wrócić do źródeł, aby przedstawić brawurową interpretację najsłynniejszych podań z Północy.

[am]
źródło: New York Times

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy