Naukowcy odkryli tajemnicę pisania bestsellera

11 stycznia 2014

Jak napisać bestseller
Grupa informatyków z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku opracowała algorytm, który pozwala z 84-procentową dokładnością przewidzieć, czy dana książka odniesie sukces komercyjny.

Pomocna okazała się technika stylometrii statystycznej, która analizuje użycie słów i gramatyki w tekście, a wykorzystywana jest przy ustalaniu autorstwa dzieł uchodzących za anonimowe.

Naukowcy pobrali 800 książek z archiwum Projektu Gutenberg i katalogu Amazona, od science fiction do literatury pięknej i poezji włącznie, i porównali swoje prognozy odnośnie potencjalnych bestsellerów z faktycznymi danymi na temat sukcesu, jaki odniosły poszczególne tytuły. Przewidywania sprawdziły się w 84 procentach!

Co więc, w skrócie rzecz ujmując, decyduje o popularności danej książki? Klucz do napisania bestsellera leży w języku powieści. W książkach cieszących się sukcesem zauważono kilka trendów, m.in. częstsze wykorzystanie spójników, jak ?i? lub ?ale?, a także dużą ilość rzeczowników i przymiotników. Z kolei w mniej udanych publikacjach dało się zauważyć większą ilość czasowników i przysłówków. Częściej pojawiały się również słowa, które opisywały czynności lub emocje (np. ?chciał?, ?wziął? i ?obiecał?), podczas gdy w bestsellerach dało się zauważyć przewagę czasowników opisujących procesy myślowe (np. ?rozpoznał? i ?pamiętał?).

Co ciekawe, czynnik określany jako „czytelność” książki miał odwrotny wpływ na jej sukces. Mniej popularne tytuły były zwykle tymi, które łatwiej się czytało.

Jak twierdzą sami naukowcy, było to pierwsze badanie przeprowadzone na tak szeroką skalę, które ma pomóc odnaleźć „sekretną recepturę” na odniesienie sukcesu na rynku wydawniczym.

fot. Drew Coffman
źródło: The Telegraph, Stony Brook, CS Monitor

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy