Naukowcy odkryli prosty sposób, aby poprawić tempo czytania u dzieci. Najmłodsi z dysleksją odniosą dodatkową korzyść

11 października 2021

Z nowego badania przeprowadzonego przez dr. Stevena Stagga z Uniwersytetu Anglia Ruskin w Wielkiej Brytanii wynika, że szybkość czytania u dzieci można poprawić, zwiększając w tekście odstępy między literami.

Badanie miało na celu zbadać korzyści wynikające ze stosowania większych odstępów między literami i kolorowych nakładek w grupie dzieci z dysleksją i bez dysleksji. Wzięło w nim udział 59 uczniów w wieku 11-15 lat z sześciu brytyjskich szkół – 32 z nich miało stwierdzoną dysleksję, a grupę kontrolną stanowiło 27 dzieci bez dysleksji.

Uczestnicy eksperymentu czytali na głos cztery teksty ze standardowymi i bardzo dużymi odstępami między literami, zarówno z kolorową nakładką, jak i bez niej. Lekturę rejestrowano, a potem sprawdzano czas czytania, jak i liczbę popełnionych błędów (pominięte lub dodane słowa, niewłaściwe słowa i złą wymowę).

Jak się okazało, teksty z większymi odstępami między literami poprawiły wyniki w obu grupach. U dzieci z dysleksją odnotowano średnio 13-procentowy wzrost szybkości czytania, podczas gdy w grupie kontrolnej bez dysleksji następowała 5-procentowa poprawa tempa czytania. Co więcej, powiększone odstępy między literami powodowały, że dzieci z dysleksją znacznie rzadziej pomijały słowa.

„Uważamy, że bardzo duże odstępy między literami działają poprzez zmniejszenie tak zwanego 'efektu zatłoczenia’, który może utrudniać rozpoznawanie liter i zmniejszać prędkość czytania” – tłumaczy dr Steven Stagg. „Patrząc w kontekście poprzednich badań, nasze odkrycie mocno sugeruje, że nauczyciele mogą być pewni, iż zwiększenie odstępów między literami w materiałach do czytania pomoże wszystkim dzieciom” – dodaje.

Jednocześnie poinformowano, że kolorowe nakładki nie miały w badaniu istotnego wpływu na tempo czytania lub redukcję błędów w żadnej z grup. Warto jednak nie ignorować zupełnie tej formy pomocy, bo może ona mieć wpływ na zwiększenie wytrzymałości w czytaniu. Wcześniejsze badania mówiły bowiem o tym, że korzyści wynikające z nakładek mogą nie być widoczne, jeśli czas czytania jest krótszy niż 10 minut, a tak było w przypadku powyższego eksperymentu.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Research in Developmental Disabilities”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy