Nastoletnia Jane Austen sfingowała dla żartu dwa małżeństwa?

27 marca 2017


W archiwach w parafii Steventon, w Hampshire w południowo-wschodniej Anglii, znajdują się dokumenty informujące o dwóch małżeństwach Jane Austen. Jak się okazuje, autorka, która nigdy nie wyszła za mąż, sfałszowała je osobiście, gdy była nastolatką.

W swych powieściach Jane Austen opisywała bohaterki, które zdobywały życiową stabilność i status społeczny, wychodząc korzystnie za mąż. Jednak sama pisarka nigdy nie stanęła na ślubnym kobiercu. Nie znaczy to jednak, że myśli o małżeństwie nie zaprzątały jej głowy, przynajmniej, gdy była nastolatką.

W rejestrach małżeńskich parafii Steventon w Hampshire z lat 1755-1812 istnieją dwa fikcyjne wpisy zapowiadające proklamację małżeńską Jane Austen z dwoma różnymi mężczyznami. Jednym z nich był Henry Frederic Howard Fitzwilliam z Londynu, drugim – Edmund Arthur William Mortimer z Liverpoolu. Najprawdopodobniej obydwaj mężczyźni zostali wymyśleni.

Pismo, jakim dokonano wpisów, potwierdza, że autorką była sama Jane. Uważa się, że sfingowała dokumenty, gdy była nastolatką. Jej ojciec, George Austen, był proboszczem miejscowej parafii, przez co przyszła pisarka miała swobodny dostęp do rejestrów. „Te dokumenty pokazują inną stronę charakteru Jane Austen” – mówi Andrew Gibson, rzecznik hrabstwa Hampshire. „Niektórzy mogliby powiedzieć, że to ujawnia jej figlarną naturę w młodszych latach”.

Dokumenty zostaną pokazane podczas wystawy „Tajemnice Panny Austen”, która zostanie zorganizowana w maju w Hampshire z okazji 200. rocznicy śmierci pisarki. Już teraz możecie zobaczyć kopię tych dokumentów na naszej stronie.

[am,aw]
fot. i źródło: Hampshire Archives and Local Studies

Tematy: ,

Kategoria: newsy