Napoleon był niespełnionym prozaikiem? Część manuskryptu jego noweli miłosnej trafi na aukcję

13 września 2016

napoleon-napisal-romans-1
Zanim Napoleon Bonaparte został cesarzem Francji, zdobywcą Europy i jednym z największych umysłów w historii wojskowości, próbował swoich sił jako pisarz, tworząc nowelę miłosną. Kilkustronicowy fragment manuskryptu zostanie wystawiony w tym miesiącu na aukcji.

Nowela nosi tytuł „Clisson et Eugénie” (z fr. „Clisson i Eugenia”) i została napisana w 1975 roku, kiedy Napoleon był jeszcze na początku swojej kariery wojskowej. Bohaterem noweli jest Clisson, młody francuski oficer przedstawiony jako „człowiek o żarliwej wyobraźni, gwałtownym sercu, bezkompromisowym intelekcie i chłodnej głowie”. Zmęczony wojaczką Clisson decyduje się opuścić swój posterunek i udać do łaźni. Tam poznaje dwie młode kobiety. Jedną z nich jest Eugenia. Zakochuje się w niej bez pamięci, porzuca wojsko, żeni się i przeprowadza na wieś, gdzie w sielankowej atmosferze małżeństwo wychowuje swoje potomstwo. Ale wojna rozpętuje się na nowo i Clisson czuje się w obowiązku, aby służyć ojczyźnie i wyruszyć w bój. Niestety zostaje ranny w trakcie bitwy. Prosi więc swojego towarzysza, Berville?a, aby udał się do Eugenii i ją pocieszył. Pocieszenie przybiera jednak inną formę, niż Clisson oczekiwał. Berville uwodzi jego żonę, a ta przestaje korespondować z rannym mężem. Clisson decyduje się wysłać ostatni list do niewiernej Eugenii i jej nowego kochanka, zanim wyruszy z powrotem na front, aby świadomie dać się zabić z ręki wroga.

Historia oparta została na własnych doświadczeniach młodego Napoleona, a konkretnie na jego romansie z Eugénie Bernardine Clary, przyszłą żoną Karola XIV Jana, króla Szwecji i Norwegii. Para zdążyła się nawet zaręczyć, jednak później zerwali ze sobą, a Bonaparte poślubił owdowiałą arystokratkę Józefinę de Beauharnais.

napoleon-napisal-romans-2

„Clisson i Eugenia” składa się z zaledwie dwudziestu kilku stron. Napoleon nie bawił się w detale. Historia płynie szybko i jak na francuskie romanse jest mało pikantna.

Nowelę udało się zrekonstruować z sześciu fragmentów, będących w posiadaniu głównie muzeów i bibliotek, ale też w rękach prywatnych kolekcjonerów. Co ciekawe, najdłuższy, 13-stronicowy fragment znajdował się w kolekcji polskiego bibliofila, hrabiego Tytusa Działyńskiego, i obecnie przechowywany jest wśród innych manuskryptów Napoleona w założonej przez tego arystokratę Bibliotece Kórnickiej niedaleko Poznania.

21 września w nowojorskim domu aukcyjnym Bonhams wystawiony zostanie na licytację drugi najdłuższy fragment noweli i jeden z nielicznych pozostających wciąż w prywatnych rękach. Na czterech stronach dowiadujemy się, jak Clisson i Eugenia poznali się i zakochali w sobie, a następnie spędzili siedem lat małżeństwa. Szacuje się, że rękopis osiągnie cenę od 180 000 do 250 000 dolarów.

[am]
fot. Wikimedia Commons, Bonhams

Tematy: , ,

Kategoria: newsy