banner ad

Napisały najlepsze zakończenie minipowieści Tyrmanda. Ich tekst ukaże się w książce razem z dziełem autora

7 grudnia 2015

zakonczenie-powiesci-tyrmanda
Monika Dyrlica i Dagmara Klejn napisały najlepsze zakończenie „Wędrówek i myśli porucznika Stukułki”, nieukończonej minipowieści Leopolda Tyrmanda. Ich pracę wybrano w wyniku konkursu literackiego, w którym nagrodą będzie publikacja tekstu wraz z oryginałem autora w jednej książce.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w czwartek 3 grudnia w siedzibie Muzeum Literatury przy rynku Starego Miasta w Warszawie. Jak skomentował członek jury, scenarzysta filmowy Piotr Januszewicz, poziom prac konkursowych był bardzo wysoki. Jury zgodnie uznało pracę dwóch autorek za najlepszą, jednak już przy ewentualnym wyróżnieniu zdania były bardzo podzielone, dlatego też zdecydowano się nie przyznawać żadnego wyróżnienia.

Nagrodzone autorki, które były obecne na sali, przyznały, że nigdy wcześniej się nie spotkały, choć znały swoją twórczość, ponieważ obie są blogerkami literackimi i od lat przyjaźnią się internetowo. Ich zakończenie dzieła Tyrmanda powstało więc dzięki wirtualnej współpracy.

Wydawnictwo MG, które publikuje książki Tyrmanda, planuje wydać „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki” uzupełnione o nagrodzony tekst na Warszawskie Targi Książki. Konkursowi patronowali spadkobiercy pisarza, żona Mary Ellen Tyrmand i syn Matthew Tyrmand.

Na zdjęciu od lewej: Piotr Januszewicz (jury), Dorota Malinowska-Grupińska (wyd. MG), Monika Dyrlica, Dagmara Klejn, dr. Jarosław Klejnocki (Muzeum Literatury), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa, przewodniczący jury).

[am]
fot. Zuzanna Malinowska

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy