banner ad

Najmłodszy szympans z warszawskiego zoo dostał imię po komiksowym Tytusie

6 lutego 2014

tytus-z-zoo
Na cześć jednego z głównych bohaterów kultowego komiksu „Tytus, Romek i A?Tomek” pierwszy szympans urodzony w warszawskim zoo otrzymał imię Tytus. Przywilej nadania maluchowi imienia przypadł jego honorowym opiekunom ? mistrzowi polskiego komiksu, autorowi wszystkich ksiąg przygód Tytusa, Romka i A?Tomka, Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, znanemu także jako Papcio Chmiel, oraz jego wydawcy ? firmie Prószyński Media.

Papcio Chmiel z entuzjazmem zareagował na pomysł adopcji szympansa i nadania mu imienia Tytus: „Cieszę się, że ród Tytusów nie zaginie, i mam nadzieję, że na uroczystość 'chrztu’ zjadą się do zoo wszyscy czytelnicy noszący to wspaniałe, słynne imię cesarzy rzymskich!”

To właśnie ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A?Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników, przyniosła Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu największą popularność. Mimo swojego wieku (w ubiegłym roku skończył 90 lat!) mistrz polskiego komiksu nadal jest aktywnym twórcą, a na księgach przygód Tytusa, Romka i A?Tomka ? tych starszych i zupełnie nowych ? wychowują się już następne pokolenia.

Pomysł nadania szympansowi imienia Tytusa spodobał się również Maciejowi Makowskiemu, Prezesowi Zarządu wydawnictwa Prószyński Media. „Narodziny pierwszego w historii stołecznego zoo szympansa to wydarzenie szczególnej rangi, więc maluch zasługiwał na wyjątkowe imię. Jestem przekonany, że nasz wybór spodoba się czytelnikom, którzy, podobnie jak ja, wychowali się na twórczości Papcia Chmiela, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ulubionych bohaterów dzieciństwa” – powiedział.

Tytus przyszedł na świat 4 stycznia 2014 roku, pracownicy zoo nazywali go początkowo na cześć innej postaci znanej z kart literatury, mianowicie Froda. Jego rodzicami są Kimberly i Patrick. Matka troskliwie opiekuje się maluchem, a całą szympansią rodzinkę można już zobaczyć w pawilonie dla małp człekokształtnych w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Z okazji nadania imienia najmłodszemu mieszkańcowi tego pawilonu wkrótce pojawi się w warszawskim zoo nowa tablica informacyjna, a wydawnictwo Prószyński będzie wspierało finansowo opiekę nad małym Tytusem.

fot. Artur Kaczorek

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy