banner ad

Nagroda Europejski Poeta Wolności zmienia kryterium przyjmowania zgłoszeń i rozpoczyna pierwszy otwarty nabór

14 lipca 2020

Po sześciu edycjach Nagroda Europejski Poeta Wolności nieco zmienia swoją formułę. 14 lipca po raz pierwszy rozpoczyna się otwarty nabór do kolejnej edycji konkursu. Zmodyfikowane zostało też kryterium przyjmowania zgłoszeń.

Od 2010 roku Nagroda i Festiwal Europejski Poeta Wolności stanowią dla Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej wyjątkową okazję do promocji europejskiej poezji. Dzięki temu do tej pory w polskim obiegu literackim znalazły się tomy twórców z 46 europejskich krajów.

„Sześć edycji nagrody dało szansę na odkrycie twórców, którzy w przeważającej większości nie byli wcześniej tłumaczeni na język polski. Kolekcja tomów pokazuje, jak ciekawa i różnorodna ? oraz wciąż mało znana w Polsce ? jest europejska poezja. Przy wyborze literatury, którą wydajemy i promujemy, kierujemy się wartościami, jakie z sobą niesie poezja ? zgodnie z tą zasadą będziemy dalej rozwijać festiwal i serię wydawniczą. Budowanie kolekcji wokół pojęcia wolności to okazja do rozmów nie tylko z poetami ? chcemy bowiem, by festiwal był interdyscyplinarną przestrzenią rozmowy oraz kontaktu twórców i odbiorców” ? opowiada Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Wraz z siódmą edycją zmodyfikowane zostają zasady nagrody. Dotąd podstawowym kryterium zgłaszania poetów i poetek był kraj ich pochodzenia, obecnie zaś obowiązywać będzie kryterium języka. Ta zmiana wynika ze świadomości, że twórców znacznie bardziej definiuje język, w którym tworzą niż miejsce zamieszkania czy obywatelstwo.

Do tej pory organizator nagrody zapraszał zespoły redakcyjne z polskich wydawnictw i tłumaczy do zgłaszania kandydatur. Teraz zgłoszenia poetów i poetek tworzących w językach obcych mogą przesyłać wszyscy tłumacze i tłumaczki literatury specjalizujący się w danym języku, natomiast zgłoszeń polskich twórców mogą dokonywać wydawnictwa i inne podmioty publikujące poezję. Możliwe są zgłoszenia zarówno całej twórczości (zakładające dokonanie przez tłumaczy autorskich wyborów poezji danego twórcy), jak i pojedynczych, już opublikowanych tomów.

14 lipca ruszył nabór do nagrody, która zostanie przyznana w 2022 roku. Rozpatrywane będą utwory poetów i poetek piszących w następujących językach (a także wszystkich ich istniejących formach i dialektach): albański, czeski, estoński, niemiecki oraz górno- i dolnołużycki, język polski oraz kaszubski, norweski oraz języki saamskie (lapońskie) i kweński, a także słoweński i ukraiński.

Termin nadsyłania zgłoszeń do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2022 upływa 30 października 2020 roku. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo pod adresem: info@europejskipoetawolnosci.pl oraz pisemnie pod adresem: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk. Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności w Gdańsku wiosną 2022 roku. Laureaci otrzymają 100 tysięcy złotych (poeta) oraz 20 tysięcy złotych (tłumacz).

W jury nagrody zasiądą: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk. Sekretarzem nagrody jest Andrzej Jagodziński.

Dotychczasowymi laureatami i laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności są: Uładzimir Arłow z Białorusi (w przekładzie Adama Pomorskiego), Durs Grünbein z Niemiec i jego tłumacz Andrzej Kopacki, Dorta Jagić z Chorwacji i jej tłumaczka Małgorzata Wierzbicka, Ana Blandiana (Rumunia) i jej tłumaczka Joanna Kornaś-Warwas, a także islandzka poetka Linda Vilhjálmsdóttir oraz jej tłumacz Jacek Godek (na zdj). Wybór laureata szóstej edycji z powodu pandemii koronawirusa został przełożony na koniec lipca.

[am]
fot. Bogna Kociumbas

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy