Naga Amanda Palmer jako pomnik zachęcała do oddawania książek dziecięcych dla bibliotek

28 sierpnia 2015

amanda-pamer-nago-ksiazki-1
Piosenkarka i performerka Amanda Palmer wzięła udział w zbiórce książek dziecięcych organizowanej przez Nowojorską Bibliotekę Publiczną. Aby zachęcić ludzi do przyjścia i oddania książek, artystka, będąca w ósmym miesiącu ciąży, pojawiła się na wydarzeniu nago, pomalowana jedynie farbami.

Wykonane na ciele Amandy malunki nie były przypadkowe. Artystka pozowała bowiem przed wejściem do biblioteki jako pomnik na podeście wyłożonym książkami. Chciała w ten sposób nawiązać do kontrowersyjnego posągu Damiena Hirsta o nazwie Verity („Prawda”) przedstawiającego kobietę w ciąży stojącą na książkach prawniczych i trzymającą w rękach miecz i szalę sprawiedliwości. Połowa rzeźby przedstawia wewnętrzną anatomię kobiety, wraz z wyraźnie widocznym płodem. I podobny malunek wykonano też na ciele Amandy, tyle że zamiast szali sprawiedliwości, trzymała w ręku ukulele, instrument, z którego często korzysta na scenie.

amanda-pamer-nago-ksiazki-2

W wydarzeniu wziął również udział mąż Amandy i ojciec mającego przyjść niebawem na świat dziecka, pisarz Neil Gaiman, który sam przekazał na rzecz bibliotek jedną z książek ze swej ogromnej kolekcji. Podczas akcji zebrano pełne pojemniki książek, które zgodnie z zapewnieniem biblioteki zostaną przekazane do oddziałów w całym regionie.

amanda-pamer-nago-ksiazki-3

A tak wygląd oryginał – posąg Damiena Hirsta „Verity”:

amanda-pamer-nago-ksiazki-4

[am]
fot. Amanda Palmer/Tumblr, Mark Robinson (Verity)

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy