banner ad

Nadchodzą ciężkie czasy dla ukraińskich wydawców?

26 marca 2014

rynek-ksiazki-ukraina
Sytuacja na Ukrainie może dramatycznie odbić się na kondycji tamtejszego rynku książki. Nowy ukraiński rząd rozważa zniesienie istniejących ulg podatkowych dla krajowych wydawców w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych dla budżetu państwa.

Jak donosi portal „Publishing Perspectives”, ukraińscy wydawcy mogą utracić niską stawkę VAT i korzystne ulgi od podatku dochodowego. Nie jest też pewne, czy nowy rząd nie wycofa się z programu zatwierdzonego przez poprzedników, który zakładał przeznaczenie na promocję książek i czytelnictwa równowartości 60 milionów złotych. Wydawcy nie będą już mogli zapewne też liczyć na dotację, które miały pokryć odsetki od kredytów zaciąganych w bankach.

Zdaniem Wiktora Kruglowa z wydawnictwa Ranok rynek książki na Ukrainie jest tak mały, że zniesienie wszelkich ulg i świadczeń nie wpłynie znacząco na zwiększenie budżetu państwa, za to wyraźnie odbije się na stanie kultury, gdyż może spowodować nawet dwukrotny wzrost cen ukraińskich książek.

Tymczasem rynek trapi jeszcze jeden problem. Obecnie 80% wszystkich sprzedanych książek, czyli według szacunków jakieś 47 milionów egzemplarzy rocznie, to literatura rosyjskojęzyczna. W świetle trwającego napięcia między Rosją a Ukrainą proporcje te mogą wkrótce się zmienić. I to na niekorzyść czytelników.

Tematy: ,

Kategoria: newsy