Na targach książki skradziono pierwsze wydanie „Stu lat samotności” wyceniane na 60 tysięcy dolarów

7 maja 2015

skradziono-100-lat-samotnosci
Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Bogocie (Kolumbia) nieznany sprawca wykradł z zamkniętej gabloty rzadkie, pierwsze wydanie najsłynniejszej powieści Gabriela Garcíi Márqueza „Sto lat samotności”.

Tegoroczna edycja targów, które odbywały się w stolicy Kolumbii w dniach od 22 kwietnia do 4 maja, dedykowana była zmarłemu w zeszłym roku Márquezowi. Wyjątkowy egzemplarz „Stu lat samotności”, wydanych w 1967 roku w nakładzie ośmiu tysięcy sztuk, wyeksponowano w specjalnej, zabezpieczonej gablocie w pawilonie tematycznym poświęconym Macondo, fikcyjnej wiosce pojawiającej się na kartach powieści. Książka zniknęła stamtąd w sobotnie popołudnie.

Wartość skradzionej książki szacowana jest na sześćdziesiąt tysięcy dolarów. Dla jej właściciela, antykwariusza Alvara Castillo, jest ona po prostu bezcenna. Rzadki egzemplarz nabył w Montevideo, w Urugwaju w 2006 roku. Później udało mu się uzyskać podpis autora z dedykacją: „Dla Alvara Castillo, sprzedawcy starych książek, dawniej i na zawsze, twój przyjaciel, Gabo”.

Policja przegląda aktualnie taśmy z monitoringu w celu namierzenia złodzieja.

AKTUALIZACJA (10.05, 13:29):

8 maja policja poinformowała, że książka została odnaleziona. Jak na razie żadnych innych szczegółów operacji nie ujawniono.

[aw]
źródło: BBC

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy