banner ad

Na potrzeby instalacji artystycznej umieścił powieść ?Moby Dick? na dnie oceanu

17 marca 2016

instalacja-z-moby-dickiem-1
Amerykański artysta Lawrence LaBianca zaprezentował na wystawie w Nowym Jorku swoją nową instalację artystyczną, która w ciekawy sposób interpretuje słowa z powieści „Moby Dick” Hermana Melville’a.

LaBianca umieścił egzemplarz książki w wodoszczelnym pojemniku i przywiązał go do kamienia leżącego na dnie oceanu. Następnie praca została sfotografowana, a otrzymane zdjęcie oprawiono w ramkę. Na wystawie ramkę ze zdjęciem przywiązano nie do kamienia, lecz owego pojemnika z książką

Instalacja artystyczna nosi nazwę „What Lies Beneath” (z ang. „Co kryje się pod spodem”). Nieprzypadkowo książka w pojemniku otwarta jest na 36 rozdziale „Moby Dicka”. Kapitan Ahab, wygłaszając do członków swojej załogi płomienną przemowę o planach zemsty na wielorybie, wypowiada następujące słowa: „Wszelkie widzialne przedmioty są jedynie papierowymi maskami. Ale w każdym wydarzeniu ? w żywotnym akcie, w czynie niewątpliwym ? jakowaś rzecz nieznana, a przecie rozumna ukazuje kształt swego oblicza spoza nierozumnej maski. Jeśli człek chce ugodzić, niech godzi poprzez maskę”1.

instalacja-z-moby-dickiem-2

„What Lies Beneath” to część większego przedsięwzięcia, w którym LaBianca wykorzystuje środowisko wodne. Prace artysty mają często silny związek z naturą. „Narzędzia, które stosujemy do powstrzymywania natury, kształtowania jej, rozumienia i klasyfikowania, mają również na nią wielki wpływ. Ten pęd do mierzenia, rozumienia czy manipulowania naturą staram się pokazywać w swoich pracach” ? mówi.

instalacja-z-moby-dickiem-3

[am]
fot. Tom Grotta/browngrotta arts
źródło: The Creators Project/Vice, Art Text Style
_
Przypisy:

1Fragment „Moby Dicka” w tłum. Bronisława Zielińskiego, Czytelnik 1954.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy