banner ad

Na aukcji w Warszawie wystawiona zostanie… strona tytułowa książki z rysunkiem i autografem Pabla Picassa

7 grudnia 2019


Pablo Picasso uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Dlatego też autografy i rysunki, które umieszczał w książkach, są obecnie bardzo cenne i traktowane jako jego osobne prace. Tak też jest i w tym przypadku. 9 grudnia w warszawskiej Librze odbędzie się aukcja, na której wystawiona zostanie strona tytułowa książki „La Guerre et la Paix” z rysunkiem i podpisem słynnego malarza.

Na początku lat 50. motywy wojny i pokoju powracały w pracach Picassa. Stworzył między innymi dwa obrazy zatytułowane „Wojna” i „Pokój”, które trafiły do kaplicy zamkowej w Vallauris. Przygotowując się do realizacji tematu, artysta rozwijał swój język wypowiedzi wizualnej. Między październikiem 1951 roku a wrześniem 1952 roku wykonał około 300 szkiców rysunkowych. W tym okresie towarzyszył mu niemal codziennie młody komunizujący poeta Claude Roy. Owocem rozmów plastyka i pisarza stała się wydana w 1954 roku książka „La Guerre et la Paix” (z fr. „Wojna i pokój”), bogato ilustrowana pracami Picassa. Później przy różnych okazjach malarz umieszczał w egzemplarzach tej publikacji dedykacje i naprędce wykonane rysunki, które dzisiaj mają wręcz niebotyczną wartość i wystawiane są na aukcjach jako jego osobne prace.

Strona tytułowa, którą będzie można kupić w Warszawie, pochodzi z książki opatrzonej dedykacją Picassa dla Dominique?a Sassi, przyjaciela i rzemieślnika, który w latach 40., 50. i 60. asystował malarzowi podczas wypalania jego prac w atelier ceramicznym w Vallauris. Picasso wykonał barwny szkicowy zarys przedstawiający nastroszone ptaszysko o jadowitych oczach, które wyraża wojnę, oraz gołąbka pokoju nadlatującego z gałązką ? symbol ten przeszedł do ponadnarodowego języka kultury jako ikona.

Autentyczność wykonanego w 1961 roku rysunku potwierdzana została przed licytacją aż trzykrotnie ? przez syna artysty, jego córkę oraz niezależnego specjalistę. Cena wywoławcza stronicy książki wynosi 250 tysięcy złotych, ale szacuje się, że ostatecznie licytacja może zakończyć się na kwocie od 360 do 400 tysięcy złotych.

[am]
źródło: WK, Libra Dom Aukcyjny

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy