Muzyczny klub książki, czyli jak śpiewająco omawiać przeczytane lektury

21 stycznia 2016

muzyczny-klub-ksiazki-1
Grupa miłośników literatury i muzyki ze Springfield (USA) założyła klub książki, w którym o literaturze się nie dyskutuje, lecz śpiewa. Ukoronowaniem działalności klubu jest płyta z najlepszymi wykonaniami piosenek powstałych na bazie przeczytanych powieści.

Muzyczny Klub Książki Dzikiego Boba założyła w czerwcu 2014 roku Mallory Leicht wraz ze swoim mężem Markiem. Na początku przypuszczali, że to będzie jednorazowa przygoda. „Chcieliśmy ułatwić artystom z okolic Springfiled doświadczenie pisania piosenek i znaleźć unikatowy sposób na zajmowanie się literaturą” – wspomina Mallory.

Sposób funkcjonowania tego niecodziennego klubu czytelniczego jest prosty. Członkowie klubu wybierają każdego miesiąca jedną książkę, z którą należy się zapoznać. Następnie każdy musi stworzyć muzykę i słowa inspirowane lekturą. Na koniec utwór zostaje wykonany publicznie podczas imprezy zorganizowanej w lokalnym pubie. Swoją twórczość śpiewający klub książki archiwizuje na YouTube.

muzyczny-klub-ksiazki-2

„Za każdym razem, kiedy grasz piosenkę, to jakbyś po raz pierwszy przedstawiał światu swoje dziecko i nie masz pojęcia – czy kompletnie oszalałem? Czy ta piosenka ma sens? Obnażasz się przed światem” – dzieli się doświadczeniami z publicznego wykonywania literackich piosenek jeden z uczestników spotkań klubu, Brett Miller.

Po półtorarocznej działalności Muzyczny Klub Książki Dzikiego Boba liczy sobie czternastu członków i może się pochwalić oddaną grupą fanów. Teraz najlepsze piosenki inspirowane literaturą zarejestrowano i wydano na albumie „Volume 1: So It Goes”. Nazwa (jakżeby inaczej) została zaczerpnięta z książki, a dokładniej z powieści „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta.

muzyczny-klub-ksiazki-3

Piosenki składające się na płytę mają swoje korzenie zarówno w klasycznych dziełach, jak np. „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, „Zabić drozda” Harper Lee czy „Sto lat samotności” Marqueza, ale opierają się też na popularnych współczesnych bestsellerach, jak „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E. L. James, a styl utworów rozciąga się od folku przez rock i rap po jazz.

Poniżej możecie wysłuchać kilku najciekawszych utworów wykonanych przez członków Muzycznego Klubu Książki Dzikiego Boba.

Kevin Cott w utworze na podstawie „Krótkiego i niezwykłego żywota Oscara Wao” Junota Díaza:

Brett Johnston w utworze na podstawie „Fałdki czasu” Madeleine L’Engle:

Patrick Mureithi w utworze na podstawie komiksu „Fun home. Tragikomiks rodzinny” Alison Bechdel:

Steve Ames w utworze na podstawie „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling:

Jin J.X. w utworze „Tear It Down (My Idols)” na podstawie „Idź, postaw wartownika” Harper Lee:

Sarah Pearl w utworze „Sweet Release” na podstawie „Dawcy” Lois Lowry:

[ks]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy