Muzeum Narodowe we Wrocławiu laureatem Pióra Fredry 2021. Dobre Strony 2021 dla wydawnictwa Agora dla dzieci

2 grudnia 2021

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2021 oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021 wręczone! Ogłoszenie zwycięzców miało miejsce wieczorem 2 grudnia w ramach 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Najlepszą edytorsko książkę dla dorosłych wydało w tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu, natomiast najpiękniejszą książkę dla młodszych czytelników – Wydawnictwo Agora dla dzieci.

Pióro Fredy trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” autorstwa Barbary Banaś z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz. Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Agora dla Dzieci za książkę „O, choroba” z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. Oba zwycięskie wydawnictwa dostaną po 20 tysięcy złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Łącznie do nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw.

Książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” jury wyróżniło „za umiejętną współczesną interpretację graficzną i typograficzną nawiązującą do epoki, w której tworzyli Drostowie”. Książkę „O, choroba” doceniono „za dynamicznie skonstruowany i z werwą narysowany album komiksowy, za na zmianę barwny i czarno-biały świat, w którym pojawiają się charakterni bohaterowie i wartka akcja niosąca opowieść na ważny i poważny temat choroby nowotworowej dzieci”.

Wręczenie Pióra Fredry i Dobrych Stron co roku odbywa się podczas grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Nadesłane książki ocenia jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięskie wydawnictwa otrzymują także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki. W przypadku Pióra Fredry autorką statuetki jest Agnieszka Leśniak-Banasiak, a statuetkę Dobre Strony zaprojektowała Agata Ilona Brożek.

Oprócz nagrodzonej książki „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” do Pióra Fredry 2021 nominowane były także: „Jak się tworzy powieść” Miguela de Unamuno w przekładzie Kacpra Szpyrka z projektem okładki Mimi Wasilewskiej i projektem typograficznym Mimi Wasilewskiej i Pawła Orła (wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy), „Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy z projektem graficznym Przemka Dębowskiego (wyd. Karakter), „Salve Femina” z wyborem tekstów i ilustracjami Magdaleny Gaładyk oraz opracowaniem graficznym Magdaleny Gaładyk i Wiesława Wiszowatego (wyd. Albus), „Ocalić od zapomnienia” Marka Dyżewskiego z projektem graficznym Julity Gielzak (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu).

Oprócz zwycięskiej książki „O, choroba” do nagrody Dobre Strony nominowane były również: „Gdzie dzisiaj śpimy?” z tekstem i ilustracjami Marty Kopyt i projektem typograficznym Agnieszki Pasierskiej (wyd. Druganoga), „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado” autorstwa Zofii Staneckiej z projektem okładki i ilustracjami Marianny Sztymy (wyd. Kropka), „M jak morze” z tekstem i ilustracjami Joanny Concejo (wyd. Format) oraz „Wszyscy świętują” Joanny Rzyskiej z opracowaniem graficznym Agata Dudek i Małgorzaty Nowak (wyd. Druganoga).

Rok temu laureatem Pióra Fredry było Wydawnictwo Karakter, które ze środków otrzymanych w ramach nagrody wydało w tym roku „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” autorstwa Rafała Matyja z projektem okładki Przemka Dębowskiego i projektem graficznym Wojtka Kwiecień-Janikowskiego. Wydawnictwo Dwie Siostry, które w 2020 roku zdobyło Dobre Strony, swoją nagrodę przeznaczyło na wydanie książki „Wojna”, którą napisał José Jorge Letria, a zilustrował André Letria, zaś na polski przełożyła Katarzyna Okrasko.

[am]
fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy