banner ad

Murakami najczęściej czytanym pisarzem w Korei Południowej

12 sierpnia 2013

Murakami popularny w Korei Płd.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Korea Gallup japoński pisarz Haruki Murakami jest najbardziej poczytnym zagranicznym pisarzem w Korei Południowej.

24 procent spośród 1230 uczestników badania w wieku od 19 lat wzwyż potwierdziło, że czytało jakąś książkę Murakamiego. Kolejne 45 procent ankietowanych przynajmniej znało autora, chociaż nie czytało żadnej z jego powieści, zaś pozostałe 31 ankietowanych przyznało, że nie wie, kim on jest.

Sondaż wykazał, że Murakami jest bardziej popularny wśród kobiet. 28 procent z nich przeczytało przynajmniej jedną jego książkę. Wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł jedynie 19 procent.

Dobre wyniki sprzedaży książek Murakamiego to jeden z niewielu jasnych punktów na południowokoreańskim rynku wydawniczym, który od dłuższego czasu boryka się z kryzysem. Coraz więcej osób rezygnuje tam z czytania na rzecz multimedialnych rozrywek dostępnych dzięki urządzeniom mobilnym. Wzrost zainteresowania tego typu sprzętem nie przekłada się jednak na wzrost rynku ebooków.

Co ciekawe, chociaż Murakami cieszy się ogromną popularnością w Korei, uczestnicy sondażu jako swojego ulubionego pisarza wybrali kogoś innego ? francuskiego pisarza Bernarda Werbera, autora znanego głównie z trylogii ?Mrówki?. Murakami zajął w rankingu ulubionych pisarzy drugie miejsce, wyprzedzając Ernesta Hemingwaya, Lwa Tołstoja, Pearl S. Buck, Alaina de Bottona i J.K. Rowling.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy