Można już zgłaszać książki do Nagrody Literackiej Gdynia 2020

7 stycznia 2020


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłosił XV edycję ogólnopolskiego konkursu Nagroda Literacka Gdynia dla najlepszych książek ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski. Można już przesyłać zgłoszenia.

Książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2019 roku. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tysięcy złotych. Finał konkursu odbędzie się w sierpniu 2020 roku. Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać do 31 stycznia 2020 roku wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres Sekretarza Kapituły:

Natalia Gromow ? ?Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
ul. Świętojańska 141-143,
81-401 Gdynia.
Tel. (58) 622 73 55, faks (58) 622 64 17,
e-mail: sekretariat@bibliotekagdynia.pl

Zasady zgłaszania kandydatur określa regulamin nagrody dostępny na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl w zakładce „Nagroda”. Wszelkich informacji udziela Sekretarz Kapituły.

Nagroda Literacka Gdynia od 2006 roku przyznawana jest autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Wśród laureatów nagrody znajdziemy tak popularnych twórców jak Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch czy Marcin Świetlicki. Regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodszego pokolenia, m.in.: Salcia Hałas, Paweł Sołtys czy Maciej Płaza.

„Kiedy rodziła się idea, by w Gdyni stworzyć taką nagrodę, wiedzieliśmy od samego początku, że ona ma sens tylko wtedy, gdy będziemy mieli szansę na współpracę z ludźmi niezwykłymi. To nie tylko brzemię odpowiedzialności, ale także swego rodzaju wskazanie, taka latarnia, która pomaga nam czytelnikom lepiej współcześnie nawigować w różnego rodzaju księgozbiorach i wybierać to, co wartościowe, nie co kolorowe, nie to, co ma bogaty budżet promocyjne, ale to, co zmienia naszą wyobraźnię, nasze myślenie” ? mówił podczas ubiegłorocznej gali prezydent Wojciech Szczurek.

W 2019 roku nagroda trafiła do rąk: Zyty Rudzkiej za powieść „Krótka wymiana ognia”, Olgi Drendy za esej „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, Małgorzaty Lebdy za tom poetycki „Sny uckermärkerów” oraz Bogusławy Sochańskiej za tłumaczenie „Alfabetu” autorstwa Inger Christensen.

[am]
fot. Artur Maszota/Booklips.pl

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy