banner ad

Możesz kupić samochód z ekranizacji „Christine” Stephena Kinga

28 października 2014

christine-na-sprzedaz
Z 20 samochodów marki Plymouth Fury, rocznik 1958, które zagrały tytułową rolę w ekranizacji „Christine” Stephena Kinga, do naszych czasów zachowały się dwa. Teraz jeden z nich będzie można kupić na aukcji.

Wszyscy, którzy czytali powieść Stephena Kinga wiedzą, że Christine to groźny, bezlitosny, siejący zło i śmierć samochód zakupiony przez siedemnastoletniego Arniego Cunninghama. W 1983 roku John Carpenter nakręcił na podstawie książki film, a najważniejszą rolę odegrał w nim wspomniany model Plymouth Fury.

1958 Fury był klasykiem swojej epoki. Napędzany silnikiem V8 o mocy 290 koni mechanicznych, z podwójnymi reflektorami, chromowaną kratą chłodnicy i lampami tylnymi typu „lollipop” pojazd wyprodukowano w zaledwie 5303 egzemplarzy, co znaczącą wpłynęło na jego wysoką cenę. Przy produkcji filmu wykorzystano aż 20 z nich, przy czym tylko kilka było w pełni sprawnymi samochodami. Niektóre uległy zniszczeniu podczas kręcenia zdjęć, inne dawno już trafiły na złomowisko. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa egzemplarze, które „wystąpiły” w filmie.

Jeden z nich należy do magnata budowlanego z Arizony, Rona Pratte?a, który postanowił wystawić go na sprzedaż razem z innymi licznymi pamiątkami i pojazdami ze swej kolekcji. Majątek Pretta szacuje się na 350 milionów dolarów, dlatego nie wiadomo, czemu zamierza pozbyć się kolekcji, powszechnie uważanej za jeden z największych prywatnych zbiorów samochodów w USA. Wartość kolekcji szacowana jest na 50 milionów dolarów. Całość zostanie wystawiona na corocznej aukcji samochodowej Barrett-Jackson, która odbędzie się w Scottsdale w Arizonie z początkiem przyszłego roku.

[aw]
źródło: Shortlist

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, newsy