banner ad

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą Narodowego Czytania w 2021 roku

7 września 2020

Podczas finału akcji Narodowego Czytania, która odbyła się w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie, para prezydencka zapowiedziała lekturę przyszłorocznej edycji wydarzenia. Postanowiono, że będzie to „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

„Myślę, że za rok będziemy się co najmniej równie dobrze bawili, dlatego że za rok będzie lektura również niezwykle znana w naszym kraju, która niejednokrotnie wzbudzała śmiech, ale lektura, która zarazem jest bardzo pouczająca i nie zawsze wszyscy są tacy zadowoleni, gdy te żarty się pojawiają. Będzie to 'Moralność pani Dulskiej’ Gabrieli Zapolskiej. Tak że myślę, że będzie zabawnie” – oświadczył prezydent Andrzej Duda na zakończenie tegorocznej edycji akcji.

„Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz obłudę i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne. W sztuce śledzimy perypetie mieszczańskiej rodziny Dulskich. Główna bohaterka – obłudna, dwulicowa i chciwa Aniela Dulska – przymyka oko na romans syna ze służącą, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. Kiedy jednak dziewczyna zachodzi w ciąże, pojawia się problem.

Plakat promujący ekranizację dramatu Zapolskiej z 1930 roku. „Moralność Pani Dulskiej” była pierwszym polskim filmem dźwiękowym.

Jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej powstało w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Autorka napisała je na zlecenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Książkowe wydanie ukazało się w 1907 roku. Na przestrzeni lat utwór wystawiany był na wielu scenach teatralnych i doczekał się kilku ekranizacji.

„’Moralność pani Dulskiej’ była wielokrotnie wskazywana, wielokrotnie proponowana jako lektura do Narodowego Czytania. Gdyby zsumować wszystkie te plebiscyty, przypuszczam, że mogłoby się okazać, iż we tych wszystkich plebiscytach była właśnie tą, która w sumie była wskazywana najczęściej” – powiedział prezydent.

W tym roku tematem Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Z informacji podanych na stronie wydarzenia dowiadujemy się, że w sobotę padł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę miejsc, w których organizowano akcję – było ich 3200. Do inicjatywy przyłączyły się szkoły, przedszkola, biblioteki, muzea, domy pomocy społecznej, szpitale i zakłady karne. Poza Polską Narodowe Czytanie odbywało się w 25 krajach na całym świecie. Najwięcej wydarzeń przygotowano na Ukrainie, co zapewne ma związek z faktem, że to właśnie w tamtejszym Krzemieńcu urodził się Słowacki. Najdalej od Polski czytano w Nowej Zelandii, a po raz pierwszy – na Malcie.

Z tekstem „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej możecie zapoznać się w całości bezpłatnie na stronie biblioteki Wolne Lektury.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy