Monety z „Hobbita” legalnym środkiem płatniczym w Nowej Zelandii

16 października 2012


Z okazji zbliżającej się premiery ekranizacji „Hobbita” Nowozelandzka Poczta wyda okolicznościowe monety z wizerunkiem Bilbo Bagginsa, Gandalfa, Golluma oraz innych postaci znanych z książki Tolkiena.

Chociaż Nowozelandzka Poczta zapowiada kolekcję jako „jedyne monety pamiątkowe ze Śródziemna, które uznano oficjalnie za środek płatniczy”, ich nominalna wartość to zaledwie ułamek kwoty, za jaką będą sprzedawane.
Monety pojawią się w kilku wariantach kolekcjonerskich. Najdroższe z nich zostaną wykonane z czystego złota i kosztować będą po 3 695 dolarów nowozelandzkich za sztukę (ok. 3 tysięcy dolarów amerykańskich), najtańsze zaś – z aluminium, cynku i bromu (po 29,90 dolarów nowozelandzkich za sztukę).

Okolicznościowa seria monet wraz ze znaczkami oraz kartami ukaże się 1 listopada, na niecały miesiąc przed premierą filmu w Nowej Zelandii. Fani twórczości Tolkiena z całego świata już teraz mogą zamawiać monety na stronie poczty (istnieje opcja międzynarodowej wysyłki).

Nakręcona w Nowej Zelandii trylogia „Władcy Pierścieni” ogromnie przysłużyła się przemysłowi turystycznemu tego kraju. Władze mają nadzieję, że podobnie stanie się dzięki trzem nowym filmom na podstawie „Hobbita”. Ruszyła państwowa kampania pod nazwą „100 % Śródziemia”, zachęcająca do odwiedzania wysp. Na trzy tygodnie przed i po premierze filmu nazwa stolicy kraju (Wellington) zostanie zmieniona na „Środek Śródziemia”. Przez ten okres „nowa” nazwa będzie widniała na wszystkim, nawet na stemplach pocztowych i w tytule największej stołecznej gazety.Poniżej możecie zobaczyć reklamę wideo, będącą częścią kampanii „100 % Śródziemia”:

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: adaptacje, newsy