Moda na koty zapanowała na rynku książki w Korei Południowej. Liczba publikacji poświęconych tym zwierzętom rośnie w rekordowym tempie

9 sierpnia 2021

Koreę Południową opanowuje moda na koty. Zwierzęta te stają się coraz popularniejsze w gospodarstwach domowych, co przekłada się również na rynek książki. Liczba publikacji na temat kotów rośnie z roku na rok w rekordowym tempie.

Jak donosi dziennik „JoongAng Daily”, jeszcze dziesięć lat temu w Korei Południowej kotami raczej pogardzano. Stosunek do tych zwierząt zmienił się prawdopodobnie wraz z rosnącą popularnością mediów społecznościowych. Liczne zdjęcia i filmiki udostępniane na całym świecie sprawiły, że Koreańczycy przekonali się do kotów. Choć w ich domach nadal dominują psy, to jednak między 2014 a 2018 rokiem liczba gospodarstw domowych, w których one mieszkają, spadła o 4 procent, tymczasem liczba gospodarstw, w których znajdują się koty, wzrosła o 3,6 procent.

Zjawisko to wpływa na cały przemysł. Rozwija się rynek artykułów dla kotów. Pojawili się koci detektywi, którzy pomagają wytropić i znaleźć zbiegłe zwierzęta. Chcąc przyciągnąć turystów, niektóre regiony reklamują się jako przyjazne kotom. Organizowany jest koci festiwal, a w dzielnicy Jongno-gu w centrum Seulu powstała ścieżka spacerowa zwana kocią drogą. Rośnie też zainteresowanie publikacjami poświęconymi kotom.

„The Korea Bizwire” pisze, że według wyliczeń Yes24, wiodącej południowokoreańskiej księgarni internetowej, w ciągu dekady nastąpił ponad 2,5-krotny wzrost liczby książek o kotach. W 2010 roku ukazało się 60 książek na temat tych zwierząt, a w 2020 roku już 160. Tendencja wzrostowa najpewniej utrzyma się również w tym roku, ponieważ tylko do lipca wydano 111 nowych publikacji o kotach, tym samym osiągając 70 procent zeszłorocznego rekordu.

Również sprzedaż książek o kotach wzrosła – w zeszłym roku o 30,2 procent i o kolejne 46,5 procent w pierwszej połowie tego roku. Głównymi nabywcami są klienci w wieku 40-49 lat (48,3 procent) i 30-39 lat (28,2 procent). Większość kupujących stanowią kobiety (62,2 proc.).

Książki o kotach cechuje szeroka tematyka – od publikacji poświęconych cechom fizycznym zwierząt, przez porady dotyczące żywienia, pozycje czysto rozrywkowe, aż po książki o radzeniu sobie po śmierci kota.

[am]
fot. Ginis

Tematy: , ,

Kategoria: newsy