banner ad

Mo Yan laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2012

11 października 2012


Chiński pisarz Mo Yan został laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. O swoim wyborze Szwedzka Akademia poinformowała media dzisiaj o godzinie 13.00.

W uzasadnieniu decyzji napisano, że Mo Yan „z onirycznym realizmem scala baśnie ludowe, historię i współczesność”.

Uznawany za najbardziej znanego, najczęściej zakazywanego i najczęściej piraconego pisarza chińskiego, określany azjatycką odpowiedzią na Franza Kafkę i Josepha Hellera, Mo Yan znany jest w Polsce z dwóch powieści – „Kraina wódki” oraz „Obfite piersi, pełne biodra” (obie wydane nakładem wydawnictwa W.A.B.).

Autor urodził się w Gaomi (prowincja Szantong), w rolniczej rodzinie. Szkołę opuścił w czasie trwania rewolucji kulturalnej i poszedł do pracy w fabryce produkującej olej. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pisać zaczął w 1981 roku, kiedy jeszcze był żołnierzem. Trzy lata później otrzymał posadę wykładowcy na Wydziale Literatury Wojskowej Akademii Kulturalnej.

„Mo Yan” to pseudonim, który oznacza po chińsku „nie mów”. Prawdziwe imię i nazwisko 57-letniego pisarza to Guan Moye. Podczas jednego z przemówień na uniwersytecie w Hong Konkgu Mo Yan wyjaśnił, że pseudonim wybrał sobie, gdy pisał pierwszą powieść. Jako że jest osobą, która szczerze i bezpośrednio wypowiada swe opinie, co nie było dobrze odbierane w Chinach, zdecydował się wybrać taki pseudonim, który będzie mu przypominał, żeby nie mówić zbyt wiele.

Chiński pisarz był wysoko notowany w zestawieniach bukmacherskich – według Ladbrokes zajmował drugą pozycję, zaraz za Japończykiem Harukim Murakamim.

Nagroda Literacka Nobla to najważniejsza nagroda przyznawana w dziedzinie literatury. Chociaż w tym roku wysokość Nagrody zmalała do kwoty 8 milionów koron, prestiż Nobla w żaden sposób nie został zachwiany. W dziedzinie literatury nadal jest to suma nie do osiągnięcia przy okazji jakiegokolwiek innego wyróżnienia.

fot. The National Endowment for the Humanities

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy