banner ad

Mo Yan drugim najlepiej zarabiającym pisarzem w Chinach

7 stycznia 2014

Mo Yan - zarobki
Gazeta „Huaxi Metropolitan” opublikowała w grudniu listę najlepiej zarabiających pisarzy w Chinach. Na drugim miejscu uplasował się zdobywca Literackiej Nagrody Nobla z 2012 roku powieściopisarz Mo Yan.

Od listopada 2012 roku do listopada 2013 roku autor „Klanu czerwonego sorga” zarobił 24 miliony juanów, co w przeliczeniu daje kwotę blisko 4 milionów dolarów. Mo Yan cieszy się w Chinach ogromną popularnością. Po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej o przyznaniu pisarzowi Nagrody Nobla przez jego rodzinną miejscowość przewaliły się tłumy turystów. Kradli rzodkiewki z ogródka przy domu w którym mieszkał, skrobali ściany, aby ukruszyć nieco budulca, wyrywali kawałki cegieł z narożników, aby zabrać ze sobą na pamiątkę cokolwiek związanego z Mo Yanem. Ten fenomen przełożył się oczywiście również na nakłady książek.

Noblistę wyprzedził w zestawieniu jedynie młody pisarz fantasy Jiang Nan, który zarobił w tym samym czasie z honorariów autorskich 25,5 miliona Juanów (ok. 4,2 miliona dolarów). Z kolei trzecie miejsce zajął autor literatury dziecięcej Zheng Yuanjie.

Dobrymi zarobkami w Chinach mogą pochwalić się również zachodni pisarze (choć wiąże się to zwykle z kompromisami). Na szczycie listy znalazła się J. K. Rowling, której dochód, dzięki publikacjom na tamtejszym rynku, wzrósł o ponad 2,4 miliona dolarów. Drugie miejsce zajmuje Gabriel García Márquez z kwotą 964 800 dolarów. Zeszłoroczna noblistka Alice Munro zajmuje w zestawieniu 15 pozycję z sumą 165 tysięcy dolarów.

fot. Bengt Nyman

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy