Mity obalone. Piractwo szkodzi sprzedaży książek cyfrowych

18 stycznia 2013


Ludzie, którzy piracą treści cyfrowe, nie kupiliby ich, jeśli nie byłyby dostępne za darmo. Wydawcy i tak nie mogą nic zrobić z piratami. Piractwo nie szkodzi ebookom i innym sprzedawanym cyfrowo produktom. Wszystko to są mity – twierdzi Michael D. Smith, profesor technologii informacyjnej i marketingu na Uniwersytecie Carnegie Mellon.

Podczas przemówienia wygłoszonego na Światowej Konferencji Cyfrowych Książek & Expo, Smith powiedział, że na cztery często cytowane badania pokazujące, że piractwo nie szkodzi sprzedaży produktów cyfrowych, istnieje 25 innych, które dowodzą, że szkodzi.

Zdaniem profesora, wydawcy powinni przyjąć dwie główne strategie w zwalczaniu piractwa: udostępniać swoją zawartość online i korzystać z antypirackich praw.

Na potwierdzenie tego, że dostęp do cyfrowych treści wpływa na skalę piractwa, Smith podał dwa przykłady. Jak wynika z badań przeprowadzonych na najważniejszych stacjach telewizyjnych, przypadki piracenia programów nadawanych przez ABC spadły o 37 procent, gdy stacja udostępniła swoje zasoby w Hulu, amerykańskim serwisie umożliwiającym darmowy streaming seriali, filmów i programów z TV. Profesor powołał się również na anonimowego wydawcę, który selektywnie przeglądał słupki sprzedaży swoich ebooków i drukowanych książek, aby sprawdzić czy wypuszczenie cyfrowej wersji książki na rynek dopiero po drukowanej wpłynie na wzrost zainteresowania tradycyjnymi książkami. Okazało się, że sprzedaż drukowanych publikacji wzrosła jedynie o 0,4 procenta, za to sprzedaż ebooków zmalała o 52 procent, zaś całkowita sprzedaż spadła o 22 procent, przypuszczalnie z powodu piractwa.

Wyniki te może potwierdzić incydent, jaki ma miejsce z wydaną pośmiertnie ostatnią powieścią Roberta Jordana z cyklu ?Koła czasu?. Od premiery książki, 8 stycznia tego roku, klienci Amazona wystawili jej ponad 270 jednogwiazdkowych ocen, w większości dlatego, że premiera ebooka zaplanowana została dopiero na kwiecień. Powieść już pojawiła się na stronach pirackich z możliwością ściągnięcia.

Smith uważa, że na sprzedaż książek wpływ mają również wysiłki podejmowane w działaniach antypirackich. Potwierdza to analiza efektów antypirackich ustaw we Francji (zwiększenie sprzedaży cyfrowych produktów od 5 do 30 procent, w zależności od zawartości) i skutków zamknięcia strony Megaupload (zredukowana ilość przypadków piractwa w wielu krajach).

Digital Book World Conference + Expo (Światowa Konferencja Cyfrowych Książek & Expo) to najważniejsza na świecie impreza koncentrująca się na cyfrowym rynku wydawniczym. Od 15 do 17 stycznia w nowojorskim Hiltonie spotkali się przedstawiciele rynku wydawniczego oraz specjaliści, którzy oferują praktyczne rozwiązania w zakresie technologii cyfrowej mające wpływ na rozwój i zwiększenie zysków wydawnictw.

Poniżej prezentujemy wykaz badań (wraz z datą przeprowadzenia), na które powoływał się w swoim przemówieniu Michael D. Smith:

Tematy: , ,

Kategoria: newsy