Ministerstwo Edukacji przekazało KUL-owi ponad 1,7 miliona złotych na angielskie tłumaczenie Powszechnej Encyklopedii Filozofii

16 listopada 2020

1,755 miliona złotych przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki na tłumaczenie na język angielski 10-tomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii, powstałej w środowisku filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To prawdopodobnie najwyższa dotacja na przekład jednego dzieła, jaką przyznano dotychczas w Polsce.

Umowę o zwiększeniu subwencji dla uniwersytetu i przekazaniu na ten cel pieniędzy podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, przypominając, że chodzi o jedną z zaledwie siedmiu encyklopedii filozoficznych na świecie. „To wielkie dzieło, 10-tomowe, jest powodem do wielkiej dumy dla całego państwa polskiego i dla wszystkich Polaków. To jest najszersze ujęcie filozoficzne w encyklopediach, które zawiera nie tylko tradycję europejską, ale również tradycje azjatyckie, chińskie, japońskie, wiele innych” – oświadczył.

Kierownik Katedry Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i redaktor naczelny encyklopedii, ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, zwraca uwagę na inny walor tego dzieła, czyli zaproponowanie rozwiązań filozoficznych oraz interpretacji dotyczących świata, człowieka, ludzkiego działania, kultury. „To jest polska propozycja ich wyjaśnienia” – zaznaczył. Jego zdaniem wydanie encyklopedii w wersji anglojęzycznej „umożliwi dyskurs filozoficzny z myślicielami na całym świecie”.

Z komunikatu KUL-u dowiadujemy się, że rektor uczelni, ks. prof. Mirosław Kalinowski, wyraził radość, że encyklopedia, dzięki tłumaczeniu na język angielski, zyska rangę międzynarodową, a w przyznaniu subwencji „dostrzega dowartościowanie środowiska naukowego uniwersytetu”.

Powszechna Encyklopedia Filozofii to pierwsze dzieło tego typu w dziejach polskiej filozofii. Jej inicjatorem był wieloletni rektor KUL-u o. prof. Mieczysław Krąpiec, a przygotowało ją w latach 2000-2009 Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu związane ze środowiskiem filozoficznym uczelni. Celem statutowym towarzystwa jest m.in. popularyzacja filozofii i teologii Tomasza z Akwinu, badanie współczesnych problemów, szczególnie dotyczących myśli chrześcijańskiej w świetle jego nauki oraz promocja i popularyzacja dorobku naukowego Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w szczególności Filozoficznej Szkoły Lubelskiej.

Powszechna Encyklopedia Filozofii przedstawia podstawowe problemy i systemy filozoficzne powstałe na przestrzeni wieków, a także biogramy wielkich twórców i interpretatorów myśli filozoficznej. Liczy dziewięć tomów (z hasłami od A do Ż) oraz suplement. Każdy z tomów zawiera około 500 haseł. Przy powstaniu encyklopedii pracowało 800 naukowców z całej Polski. Pierwszy tom w języku angielskim ma się ukazać w ciągu najbliższych miesięcy.

[am]
fot. Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu 2009
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy