Milion egzemplarzy książek Tokarczuk trafiło do polskich księgarń od momentu ogłoszenia Nobla. Uchwałę na cześć pisarki przyjął polski sejm

21 grudnia 2019


Wydawnictwo Literackie poinformowało, że od momentu ogłoszenia w październiku werdyktu Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla za 2018 rok do księgarń trafiło już milion egzemplarzy książek pisarki. W piątek 20 grudnia uchwałę wyrażającą uznanie dla naszej noblistki przyjął polski sejm.

Rok 2019 z pewnością zostanie zapamiętany jako rok Olgi Tokarczuk. Autorka „Biegunów” i „Ksiąg Jakubowych” odbierając w Sztokholmie medal noblowski na zawsze zapisała się w historii. Na wieść o tym, że Akademia Szwedzka wybrała polską pisarkę, zareagowali żywo czytelnicy, przypuszczając prawdziwy szturm na księgarnie. Od 10 października, kiedy to ogłoszono werdykt, Wydawnictwo Literackie wydrukowało już milion egzemplarzy książek z powieściami i opowiadaniami noblistki. Tym samym nakład wszystkich dzieł Tokarczuk opublikowanych w naszym kraju podwoił się ? do tego momentu bowiem jej wszystkie książki sprzedane na przestrzeni lat znalazły około miliona czytelników.

Specjalną uchwałę wyrażającą uznanie dla Olgi Tokarczuk przyjął w piątek 20 grudnia polski sejm. Posłowie przypomnieli, że Tokarczuk jest piątą laureatką literackiej Nagrody Nobla z Polski, po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. „Autorka 'Biegunów’, 'Ksiąg Jakubowych’ czy 'Prawieku i innych czasów’ odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja. Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji” ? czytamy w uchwale, w której przypomniano też słowa wypowiedziane przez Tokarczuk w mowie noblowskiej: „Wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawającą się na naszych oczach jednością, a my jego ? jednocześnie małą i potężną ? częścią”.

Sejm wyraził też satysfakcję i dumę z faktu, że Polska znalazła się wśród ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla w dziedzinie literatury. „Powodem do radości jest to, że owo wyróżnienie upowszechnia polską literaturę na całym świecie i zasłużenie potwierdza jej wysoką pozycję” ? podkreślili posłowie. Za uchwałą głosowało 406 posłów, 17 wstrzymało się od głosu, a jeden ? Dobromir Sośnierz ? był przeciw.

[am]
fot. 28 minutes/ARTE

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy