banner ad

Milion egzemplarzy książek Tokarczuk trafiło do polskich księgarń od momentu ogłoszenia Nobla. Uchwałę na cześć pisarki przyjął polski sejm

21 grudnia 2019


Wydawnictwo Literackie poinformowało, że od momentu ogłoszenia w październiku werdyktu Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla za 2018 rok do księgarń trafiło już milion egzemplarzy książek pisarki. W piątek 20 grudnia uchwałę wyrażającą uznanie dla naszej noblistki przyjął polski sejm.

Rok 2019 z pewnością zostanie zapamiętany jako rok Olgi Tokarczuk. Autorka „Biegunów” i „Ksiąg Jakubowych” odbierając w Sztokholmie medal noblowski na zawsze zapisała się w historii. Na wieść o tym, że Akademia Szwedzka wybrała polską pisarkę, zareagowali żywo czytelnicy, przypuszczając prawdziwy szturm na księgarnie. Od 10 października, kiedy to ogłoszono werdykt, Wydawnictwo Literackie wydrukowało już milion egzemplarzy książek z powieściami i opowiadaniami noblistki. Tym samym nakład wszystkich dzieł Tokarczuk opublikowanych w naszym kraju podwoił się ? do tego momentu bowiem jej wszystkie książki sprzedane na przestrzeni lat znalazły około miliona czytelników.

Specjalną uchwałę wyrażającą uznanie dla Olgi Tokarczuk przyjął w piątek 20 grudnia polski sejm. Posłowie przypomnieli, że Tokarczuk jest piątą laureatką literackiej Nagrody Nobla z Polski, po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. „Autorka 'Biegunów’, 'Ksiąg Jakubowych’ czy 'Prawieku i innych czasów’ odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja. Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji” ? czytamy w uchwale, w której przypomniano też słowa wypowiedziane przez Tokarczuk w mowie noblowskiej: „Wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawającą się na naszych oczach jednością, a my jego ? jednocześnie małą i potężną ? częścią”.

Sejm wyraził też satysfakcję i dumę z faktu, że Polska znalazła się wśród ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla w dziedzinie literatury. „Powodem do radości jest to, że owo wyróżnienie upowszechnia polską literaturę na całym świecie i zasłużenie potwierdza jej wysoką pozycję” ? podkreślili posłowie. Za uchwałą głosowało 406 posłów, 17 wstrzymało się od głosu, a jeden ? Dobromir Sośnierz ? był przeciw.

[am]
fot. 28 minutes/ARTE

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy