Milan Kundera napisał pierwszą od 13 lat nową powieść

9 kwietnia 2014

nowa-powiesc-kundery
Wielki powrót słynnego pisarza. Tak francuska prasa (z „Le Figaro” na czele) określiła nową powieść Milana Kundery, „La fête de l’insignifiance” (z fr. „Święto nieistotności”), która ukazała się we Francji na początku kwietnia tego roku.

Urodzony w Czechach a mieszkający w Paryżu pisarz długo kazał czekać na swoją nową prozę. Ostatnia powieść, „Niewiedza”, mimo, że napisana została po francusku, ukazała się po raz pierwszy w Hiszpanii w 2000 roku. Czytelnicy we Francji, a także w innych krajach, mogli przeczytać książkę dopiero po trzech kolejnych latach. Podobnie jest ze „Świętem nieistotności”. Pierwsze wydanie ukazało się we Włoszech w październiku minionego roku. Teraz dopiero dzieło będzie mogło trafić do innych krajów.

Do powstania tej krótkiej, bo zaledwie 144-stronicowej powieści, przyczyniła się żona pisarza, Vera. Przypomniała mu, że obiecał kiedyś napisać książkę, w której nic nie będzie na poważnie. Kundera wziął sobie słowa żony do serca i tak oto powstało „Święto nieistoności”.

Bohaterami nowej powieści Kundery są czterej starzy przyjaciele. Alain, porzucony przez matkę w wieku 10 lat, zafascynowany jest pępkami kobiet i uważa je za najważniejsze erotyczne miejsce na mapie kobiecego ciała. Ramon, były nauczyciel, uwielbia sztukę, ale nie cierpi tłumów, dlatego rezygnuje z obejrzenia wystawy Chagalla w Muzeum Luksemburskim. Charles posiada dużą wiedzę na temat Stalina, dzięki czemu dowiadujemy się, że „ojciec narodu” miał poczucie humoru, aczkolwiek równie groteskowe, jak jego mordercze szaleństwo. Z kolei Caliban, bezrobotny aktor, wymyśla język, który nie istnieje. Rozmowy czwórki przyjaciół są niewyczerpanym źródłem zabawnych rozważań, bo w epoce, która straciła swoje wspomnienia, marzenia i iluzje tylko humor pozostaje.

Publikacji książki nie towarzyszył żaden wywiad z pisarzem. 85-letni Kundera wciąż unika prasy i nie udziela zgody nawet na krótką rozmowę.

fot. Jan Šmíd

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy