banner ad

Mieszkaniec Sopotu znalazł w książce z biblioteki równowartość kilku tysięcy złotych

8 lutego 2014

Sopot - kasa w książce
W środę na komendę policji w Sopocie zgłosił się mężczyzna, który znalazł w książce wypożyczonej z jednej z miejscowych bibliotek gotówkę w obcej walucie odpowiadającą równowartości kilku tysięcy złotych.

Pieniądze znajdowały się w opublikowanej w połowie lat 60. ubiegłego wieku książce „Syn Heraklesa” Haliny Rudnickiej. Jest to druga część trylogii opisującej dzieje starożytnej Grecji. Jak twierdzi oficer prasowy sopockiej policji, Karina Kamińska, mężczyzna znalazł pieniądze już w 2013 roku, jednak przyniósł je na komendę dopiero teraz, ponieważ po prostu o nich… zapomniał.

Policja nie podaje informacji na temat pochodzenia waluty, dokładnej sumy ani oddziału biblioteki, z którego książka została wypożyczona, żeby uniknąć oblężenia komendy przez osoby pragnące nieuczciwie się wzbogacić. Jeśli właściciel pieniędzy nie znajdzie się w ciągu dwóch lat, pieniądze przejdą na rzecz skarbu państwa.

Pieniądze to nie jedyne znalezisko, na jakie natrafiono w ostatnim czasie w książkach na Pomorzu. Słupscy archiwiści podczas inwentaryzacji urzędowych ksiąg z początku XX wieku natrafili na koperty z czasów pierwszej wojny światowej, w których znajdowały się propagandowe komiksy i karty pocztowe w języku niemieckim zachęcające młodych ludzi do wstępowania do wojska.

fot. Images Money

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy