Mieszkanie Tadeusza Konwickiego zostało wystawione na sprzedaż

20 grudnia 2017


Mieszkanie, w którym przez blisko 60 lat mieszkał wraz z rodziną wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki, zostało wystawione na sprzedaż. Cena rynkowa wynosi 700 tysięcy złotych.

Konwicki mieszkał na drugim piętrze dużej kamienicy przy ul. Wojciecha Górskiego 1 od 1956 roku aż do śmierci w 2015. Miejsce to odegrało ważną rolę nie tylko w jego życiu, ale też w twórczości. Budynek od tyłu sąsiadował z Nowym Światem, który pisarz i reżyser uważał za swój cały wszechświat. „Po tej ulicy zakrzywionej jak szabla turecka chodzę w rześki ranek, kiedy pędzę do pracy dla dobra bliźnich, po tej ulicy płytkiej jak rynsztok snuję się na niedzielnych spacerach z rodziną, na tej ulicy bliskiej jak droga do szkoły zataczam się, czasem wstyd powiedzieć, w godzinach nocnych po spożyciu alkoholu” ? pisał Konwicki w książce „Nowy Świat i okolice”.

Z mieszkania rozlega się widok na Pałac Kultury, który jako symbol sowieckiego zniewolenia pojawia się w wielu utworach Konwickiego, chociażby w „Małej apokalipsie”. To na balkonie tego mieszkania Chris Niedenthal zrobił gospodarzowi słynne zdjęcie z kotem. Jeśli więc ktoś chciałby zanurzyć się w świecie Konwickiego, ma ku temu wyjątkową sposobność, ponieważ na stronie warszawskiego biura nieruchomości Axton pojawiła się oferta sprzedaży lokum. Cena wynosi 700 tysięcy złotych.

Mieszkanie o powierzchni 59 metrów kwadratowych składa się z dużego salonu z wnęką gościnną oraz balkonem. Posiada oddzielną kuchnię, duży przedpokój z szafą (schowkiem), niewielką łazienkę oraz dwie sypialnie od strony podwórka. Niestety jego stan pozostawia wiele do życzenia, dlatego potencjalny kupiec musi nastawić się na generalny remont. Załączone fotografie dają pojęcie o dość skromnych warunkach, w jakich żyła legenda polskiej literatury i filmu. Oczywiście pamiątki po Konwickim i dzieła sztuki nie są przedmiotem oferty.

Monika Sznajderman z wydawnictwa Czarne pisze na swoim profilu na Facebooku, że Minister Kultury powinien zainterweniować, żeby władze nabyły lokal i przekształciły go w muzeum. W końcu takich twórców, jak Konwicki, Warszawa miała niewielu.

Więcej zdjęć znajdziecie w ofercie zamieszczonej na stronie biura nieruchomości Axton.

[am]
fot. Google Street View, Axton
źródło: Axton

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy