Mieszkańcy Malton sprowadzili podpisany egzemplarz „Opowieści wigilijnej” do domu

13 grudnia 2012


Mieszkańcy niewielkiego miasteczka w hrabstwie North Yorkshire (UK), które częściowo zainspirowało słynną „Opowieść wigilijną” Dickensa, uzbierali 27 tysięcy funtów, aby sprowadzić unikatowy, podpisany przez pisarza, egzemplarz książki do domu.

Uważa się, że to biuro radcy prawnego Charlesa Smithsona zainspirowało jego przyjaciela Charlesa Dickensa do opisania miejsca pracy skąpiradła Scrooge’a. Książka została opublikowana po raz pierwszy w 1843 roku, ale przyjaciel pisarza zmarł rok później w wieku 39 lat. Egzemplarz, o który starali się mieszkańcy miasteczka, został dedykowany wdowie po radcy: „Dla Pani Smithson, od Charlesa Dickensa, 18 kwietnia 1844”.

Na pomysł przeprowadzenia kwesty na rzecz książki wpadła dziennikarka telewizyjna i mieszkanka miasteczka Selina Scott. „Kiedy usłyszałam, że książka ma zostać wystawiona na aukcji w Nowym Jorku, natychmiast zrozumiałam, że musi ona wrócić do Malton” ? powiedziała w rozmowie z BBC. „Znam historię Smithsona, ponieważ mój dziadek był redaktorem w gazecie ?Malton Messenger?, a wówczas jej właścicielem była pani Smithson.”

Książka jest obecnie wystawiona dla wizytujących pobliski zamek Castle Howard, następnie zagości w Hotelu Tabolt, trzeci w kolejce jest Uniwersytet York, po czym egzemplarz ruszy w objazd po okolicznych szkołach.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy