Michaelides, Escobar, Słowik i Tokarczuk z nagrodami. Znamy laureatów Bestsellerów i Odkryć Empiku 2019

5 lutego 2020


Za nami kolejna gala Bestsellerów Empiku, czyli największego plebiscytu kulturalnego w Polsce. Kto otrzymał nagrody w kategoriach literackich, a tym samym cieszył się największym zainteresowaniem klientów sieci?

Jeden z najbardziej oczekiwanych thrillerów ubiegłego roku – „Pacjentka” Alexa Michaelidesa – zwyciężył w kategorii kryminał/sensacja/thriller. Historia Alicii Berenson, która po dopuszczeniu się zbrodni trafia na oddział psychiatryczny, to debiutancka powieść autora, który w pisaniu wykorzystał swoje zawodowe doświadczenie. Obecny na gali twórca miał podwójny powód do radości, triumfując także w kategorii audiobook. „Naprawdę, nie spodziewałem się, że wygram tę nagrodę, więc brak mi słów i czuję się trochę jak bohaterka mojej powieści, czyli milcząca pacjentka” – powiedział Alex Michaelides.

Po zeszłorocznej statuetce dla „Tatuażysty z Auschwitz” polscy czytelnicy po raz kolejny docenili książkę o podobnej tematyce. Inspirowana życiem Niemki prowadzącej przedszkole dla obozowych dzieci książka „Kołysanka z Auschwitz” przyniosła Mario Escobarowi statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura piękna. Ponadczasowa historia porusza szczególnie dzięki postaci głównej bohaterki, która udowadnia, że odwaga i miłość potrafią przezwyciężyć terror wojny. „Dziś czuję się Polakiem. Dziękuję czytelnikom, a także mojej żonie, bo dzięki niej stawałem się lepszym człowiekiem, lepszym ojcem i lepszym pisarzem. Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby historia opisana w tej książce się nie powtórzyła” – oświadczył Mario Escobar, odbierając statuetkę.

Nagrodę w kategorii literatura obyczajowa za kontynuację popularnej serii o Laurze Biel pt. „Kolejne 365 dni” odebrała na gali Blanka Lipińska. „Chciałabym bardzo podziękować moim fanom, bo zdaję sobie sprawę, że bez was Blanka Lipińska to są dwa wyrazy, które absolutnie nic nie znaczą, a wy sprawiacie, że mogę spełniać marzenia” – mówiła ze sceny autorka.

„Magiczne Drzewo. Pióro T-rexa”, czyli kolejny tom z wydawanej od ponad 10 lat serii, okazał się być najchętniej wybieraną przez czytelników książką w kategorii literatura dla dzieci. Tym razem, na ponad 600 stronach bohaterowie przenoszą się do świata dinozaurów, aby na swojej drodze przeżyć magiczne przygody i zmierzyć się z potężnym T-rex’em. Maleszka po raz kolejny udowodnił, że mądra fabuła, odrobina humoru i wyobraźni to ponadczasowe połączenie, dzięki któremu z sukcesem trafia do kolejnych pokoleń młodych czytelników. „Chciałbym bardzo podziękować czytelnikom, młodym ludziom, którzy czytają magiczne drzewo w Polsce i wielu krajach na świecie, ponieważ są żywym zaprzeczeniem tego, że dzieci nie chcą czytać. To najlepsza widownia na świecie, niezwykle mądra, niezwykle inteligentna i obdarzona olbrzymią wyobraźnią” – powiedział autor.

Ważnym punktem tegorocznej edycji nagród było Odkrycie Empiku, przyznawane najlepiej zapowiadającemu się twórcy przez eksperckie jury. Pierwsza w historii statuetka z dziedziny literatury trafiła do Dominiki Słowik za „Zimowlę”, której fabuła wciąga czytelnika w równie realistyczny, co magiczny świat lokalnej społeczności niewielkiej polskiej miejscowości. Autorka zachwyciła jury „bogatym warsztatem językowym, umiejętną konstrukcją wielopiętrowych zagadek i literackiego mikrokosmosu, w którym może przejrzeć się najnowsza historia Polski”.

Podsumowanie roku nie byłoby kompletne bez wyróżnienia kluczowego momentu polskiej literatury minionych 12 miesięcy. Statuetkę Wydarzenie Roku 2019 dla Olgi Tokarczuk za wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce odebrali w imieniu pisarki jej syn Zbyszko Fingas i asystentka Iryna Vikyrczak. „Po 23 latach znowu o polskiej literaturze jest głośno: polska pisarka, kobieta, otrzymała nagrodę Nobla, a jej powieści poszybowały na szczyty popularności wszystkich rankingów” – mówiła na gali prezes Empiku, Ewa Szmidt-Belcarz.

Wykład „Czuły narrator” został świetnie przyjęty, a pisarka opowiadała o utracie umiejętności postrzegania świata jako żywej całości i swoich nadziejach przełamania tego impasu poprzez literaturę, współodczuwanie i czułość wobec rzeczywistości. Po ogłoszeniu Nobla dla Olgi Tokarczuk Polacy odkrywali jej twórczość na nowo, a reedycje książek osiągnęły ogromny sukces komercyjny: z dnia na dzień wskoczyły na topkę Empiku, osiągając na koniec roku 400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy

Empik już od ponad 20 lat przyznaje coroczne statuetki Bestsellerów Empiku twórcom, których książki, muzyka i filmy cieszą się największym popularnością w skali całego roku. W tej edycji po raz pierwszy wręczono także nagrody eksperckie – Odkrycia Empiku 2019, gdzie laureatów wyłoniło jury złożone z uznanych specjalistów w swoich dziedzinach. Uroczysta gala rozdania nagród w imponującej oprawie muzycznej odbyła się 4 lutego 2020 roku.

[am]
źródło: Empik

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy