Michael Ondaatje zapowiada nową powieść na maj 2018

25 września 2017


Michael Ondaatje po raz kolejny porusza tematykę II wojny światowej. Na maj 2018 roku zapowiedziana została premiera nowej powieści pisarza zatytułowanej „Warlight”. Będzie to pierwsze dzieło prozatorskie autora słynnego „Angielskiego pacjenta” od czasu wydanej w 2011 roku książki „Przy dziecięcym stole”.

Powieść „Warlight” skupia się na dramatycznej dekadzie tuż po II wojnie światowej. Rodzice dwójki młodych bohaterów, czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry Rachel, wyjechali do Singapuru, pozostawiwszy dzieci w Londynie pod opieką tajemniczego człowieka o imieniu Moth. Rodzeństwo obawia się, czy ów mężczyzna nie jest przypadkiem przestępcą. Przekonują się do niego, gdy poznają grupę jego ekscentrycznych przyjaciół: mężczyzn i kobiet, których połączyła bliżej niesprecyzowana służba w czasie wojny. Teraz wszyscy są zdeterminowani, aby chronić i edukować (raczej w dość niezwykły sposób) Rachel i Nathaniela. Ale czy naprawdę ludzie ci są tymi, za kogo się podają? Jak rozumieć to, że matka rodzeństwa powróciła po miesiącach ciszy bez ojca, nie wyjaśniając i nie tłumacząc niczego? Wiele lat później Nathaniel zaczyna odkrywać wszystko, czego nie wiedział i nie rozumiał w tamtym czasie.

Wydawca Jared Bland z oficyny McClelland & Stewart określił „Warlight” jako „zapadającą w pamięć książkę o niezmiernej urodzie i przenikliwości, wypełnioną niezapomnianymi postaciami i niepoznawalnymi tajemnicami”, która „z pewnością zachwyci niezliczonych czytelników autora z całego świata”.

Od czasu, kiedy „Angielski pacjent” zdobył Nagrodę Bookera i doczekał się nagrodzonej 9 Oscarami ekranizacji, Michael Ondaatje, uchodzi za jednego z najpopularniejszych kanadyjskich pisarzy. Polscy czytelnicy mieli możliwość poznać prawie wszystkie jego powieści, a także wybór wierszy „Zbieracz cynamonu”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy