banner ad

Mężczyźni szybciej niż kobiety rezygnują z książki, jeśli im się nie spodoba

9 marca 2016

mezczyzni-koncza-szybciej
Z analizy zachowań czytelniczych przeprowadzonej przez start-up Jellybooks wynika, że mężczyźni o wiele szybciej niż kobiety decydują się przerwać lekturę książki, jeśli nie polubią historii przedstawionej na jej kartach.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Jellybooks przetestowało setki książek elektronicznych na grupie wolontariuszy zaopatrzonych w czytniki, którzy zgodzili się udostępnić swoje dane do badań. Grupa ochotników składała się w 20 procentach z mężczyzn i w 80 procentach z kobiet. W e-bookach, które dostali do przeczytania, osadzono kod JavaScript rejestrujący zachowania czytelnicze. Celem badania było sprawdzenie, czy istnieją jakieś różnice odnośnie czytania, w zależności od płci odbiorcy.

Jak się okazało, prawdopodobieństwo ukończenia książki było podobne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nie miało też większego znaczenia, czy tytuł należał do prozy, czy literatury faktu. Wyjątkiem była jedynie kategoria książek traktujących o uczuciach (żal, miłość, związki), a szczególnie romanse. Mężczyźni nie tylko rzadziej kończyli lekturę takich historii, ale też o wiele mniej chętnie po nie sięgali, niezależnie od jakości treści i stylu narracji.

Zasadniczą różnicę dało się zauważyć w czymś innym: mężczyźni o wiele szybciej niż kobiety rezygnowali z czytania, jeśli treść ich nie zainteresowała. I dotyczy to większości kategorii książek. Jak twierdzi Andrew Rhomberg z Jellybooks, może to oznaczać, że albo mężczyźni są bardziej przewidujący, albo kobiety kontynuują czytanie, nawet jeśli książka im się nie spodoba. „Podejrzewamy to ostatnie, ale nie jesteśmy w stanie tego udowodnić w tym momencie” ? wyjaśnia Rhomberg.

Ustalono, że jeśli autor chce zatrzymać przy książce mężczyznę, ma na przykucie jego uwagi od 20 do 50 stron. Na tylu stronach pisarz musi zbudować napięcie lub w inny sposób zainteresować czytelnika, albo go straci.

[am]
fot. Michael Tapp
źródło: Digital Book World

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy