Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike 2019 oraz Nike Czytelników!

6 października 2019


Laureatem tegorocznej, 23. edycji Nagrody Literackiej Nike został Mariusz Szczygieł – jego zbiór reportaży „Nie ma” jury uznało za najlepszą książkę minionego roku. Wręczenie statuetki odbyło się w niedzielę, 6 października, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Mariusz Szczygieł powód do radości ma podwójny – wcześniej otrzymał bowiem też Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.

Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Nie ma”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie. „Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne, dlaczego raczej czegoś nie ma, niż jest. To brawurowe i ekscentryczne podejście jak na reportaż, którego racją jest przecież to, co jest, co zdarzyło się i co jest w sposób natrętny, bulwersujący. We wstępie do swojej książki autor zawiadamia czytelnika, że dedykuje książkę przyjaciołom, którzy już odeszli, lecz ich nieobecność stanowi rzeczywisty wymiar jego codzienności” – mówił w laudacji na cześć laureata Marek Zaleski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

„Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dla czego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców” – kontynuował Marek Zaleski.

Autor książki „Nie ma”, Mariusz Szczygieł, otrzymał na scenie statuetkę projektu Gustawa Zemły i czek na 100 tysięcy złotych. „Przyszedł taki moment w moim życiu, że pomyślałem sobie, że nie tylko piszę reportaże dla czytelników, nie tylko piszę dla bohaterki, dla bohaterów, którym te reportaże też coś dają w ich życiu, ale że też mogę pisać reportaż dla siebie. To znaczy, że jak wspaniali pisarze fikcji mogą sobie różne swoje sprawy pozałatwiać swoimi powieściami – jak to mówią Czesi, wywentylować pewne problemy – pomyślałem, że można to też robić reportażem, że opisując cudze życie też coś sobie dawać” – mówił laureat.

Mariusz Szczygieł przyznał, że pisze reportaże, ponieważ nie potrafi zmyślać. „Taką definicję ukułem, że reportaż to jest nieumiejętność przeżycia własnego doświadczenia egzystencjalnego przy pomocy fikcji. Bo ja po prostu nie umiem zmyślać. Gdybym umiał zmyślać, to bym pisał powieści, które by mi pomagały w życiu, ale pomagają mi moi bohaterowie” – opowiadał ze sceny. „Kiedy ja się biorę za fakt, a szczególnie za fakt mało znany i mi mówią: 'no i poza tym już nic nie wiadomo’, to wtedy w moich organizmie te neuroprzekaźniki zaczynają tak funkcjonować, jak pod wpływem narkotyków – narkotyków nigdy nie brałem, ale spodziewam się, że tak się dzieje – no, jak pod wpływem alkoholu, to jest mi znany środek. Ja wtedy wiem, że zaczynam być takim detektywem i szukam. I dzieje się coś z moim organizmem. A jak ja cokolwiek zmyśliłem, to po prostu napisałem to i nic, moje ciało tego nie czuło, więc postanowiłem, że postawię jednak na non-fiction, a fiction zostawię moim koleżankom i kolegom”.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2019, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do Nike 2019. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów również otrzymał reportaż „Nie ma” Mariusza Szczygła, zdobywając tym samym Nagrodę Nike Czytelników. „Gazeta Wyborcza” poinformowała o tym werdykcie na swoich łamach w sobotę, 5 października.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem – Fundacja Agory. W ostatnich latach laureatami Nagrody Nike zostali: Joanna Bator, Karol ModzelewskiOlga Tokarczuk, Bronka Nowicka, Cezary Łazarewicz i Marcin Wicha. Uroczysta gala Nike 2019 była transmitowana na żywo na antenie TVN24, a także w internecie – w serwisie Wyborcza.pl.

[am]
fot. i źródło: Agora, TVN24

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy