Margaret Atwood zapowiada wydanie pierwszego od trzynastu lat tomu poezji

28 stycznia 2020


Zanim Margaret Atwood stała się jedną z najważniejszych i najpopularniejszych powieściopisarek na świecie, była poetką. W ostatnich dekadach autorka „Opowieści podręcznej” i trylogii „MaddAddam” poświęca na pisanie wierszy znacznie mniej czasu, ale raz na kilkanaście lat wypuszcza nowy tomik. Właśnie zapowiedziała na listopad wydanie kolejnego.

„Dearly” będzie pierwszym od trzynastu lat zbiorem poezji, który opublikuje Atwood. Wiersze zebrane w książce obejmują szeroką tematykę, od opisów świata przyrody po zaskakująco dowcipne spotkanie z kosmitami, od ważnych kwestii politycznych po mity i legendy. Pojawią się w nich przemijające ciała i umysły, przedmioty codziennego użytku, nasze zniszczone środowisko, a także wilkołaki, syreny i sny.

„Każdy wiersz w 'Dearly’ rozbrzmiewa z całą ciekawością i energią charakterystyczną dla Margaret Atwood” ?powiedziała Becky Hardie, zastępca dyrektora wydawniczego w oficynie Chatto & Windus, która opublikuje książkę w Wielkiej Brytanii. Tom ukaże się również w formie audiobooka, którego narratorką będzie sama pisarka.

Ostatni rok był niezwykle udany dla Margaret Atwood. „Testamenty”, będące kontynuacją „Opowieści podręcznej”, stały się najszybciej sprzedającą się książką w Wielkiej Brytanii. Autorka otrzymała za nią Nagrodę Bookera, dzieloną z drugą pisarką, Bernardine Evaristo. Jak wyliczyła firma Nielsen BookScan, w ciągu dwunastu miesięcy Atwood sprzedała 3,3 miliona egzemplarzy swoich książek, na czym zarobiła 6,3 miliona funtów. W Polsce nie mieliśmy jeszcze okazji przeczytać tomów poetyckich Atwood. Być może jednak na fali popularności, jaką cieszy się autorka, jej wiersze również doczekają się przekładu.

[am]
źródło: The Bookseller

Tematy: , ,

Kategoria: newsy