Margaret Atwood opowiedziała o staraniach hakerów próbujących wykraść treść kontynuacji „Opowieści podręcznej”

11 września 2019


Hakerzy nie szczędzili wysiłków, aby wykraść najnowszą powieść Margaret Atwood, wyczekiwaną od dawna kontynuację „Opowieści podręcznej”. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Londynie we wtorek 10 września, czyli w dniu premiery sequela zatytułowanego „The Testaments” (z ang. „Świadectwa”), pisarka wyraziła wdzięczność swojemu wydawcy, który zdołał uchronić się przed atakami.

„Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna czytelnikom, którzy byli ze mną przez te wszystkie lata, a także zespołom ludzi tutaj, w Anglii, oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, którzy przepracowali niesamowitą ilość godzin, składając to wszystko w całość i starając się dochować tajemnicy, ponieważ podjęto skoordynowane wysiłki w celu wykradzenia manuskryptu, który zostałby użyty, jak mi powiedziano, do phishingu, gdy wybierasz opcję 'pobierz The Testaments’, a następnie wykonujesz fatalne 'kliknięcie łącza’ i na twój komputer instaluje się złośliwe oprogramowanie, a wszystkie twoje dane są w rękach ludzi, którzy mogą ukraść twoją tożsamość” – powiedziała Atwood. „O ile wiemy, nie doszło do tego, ale nie dlatego, że nie podjęto prób. Otrzymaliśmy wiele fałszywych e-maili od osób próbujących uzyskać choćby trzy strony, a nawet mniej”.

Jak potwierdziła agentka literacka Atwood, Karolina Sutton, rzeczywiście w ciągu ostatnich sześciu miesięcy większość ludzi związanych publicznie z wydaniem „The Testaments” była atakowana przez nieznane osoby, które chciały uzyskać kopię książki przed premierą. Powieść była udostępniana wcześniej jedynie wybranym dziennikarzom, którzy mieli embargo na publikowanie jakichkolwiek informacji o treści przed ustalonym terminem. Tymczasem hakerzy starający się zdobyć dostęp do książki dokonywali prób przy użyciu fałszywych adresów e-mail, które były łudząco podobne do tych prawdziwych używanych przez osoby z mediów.

Działania hakerów łatwo zrozumieć, ponieważ „The Testaments” była jedną z najbardziej wyczekiwanych powieści tego roku. Akcja nominowanej do Nagrody Bookera książki rozgrywa się piętnaście lat po wydarzeniach przedstawionych w „Opowieści podręcznej”. Teokratyczna Republika Gilead wciąż znajduje się przy władzy, ale pojawiają się oznaki, że system zaczyna gnić od środka. Historia ukazana jest z różnych perspektyw, ale główna oś fabuły oscyluje między narracjami trzech kobiet: ciotki Lidii, znanej czytelnikom „Opowieści podręcznej” psychopatycznej nauczycielki w reedukacyjnym centrum dla kobiet, oraz dwóch nastoletnich córek Fredy – Agnes, która dorastała w Gilead, i Daisy, która żyła z przybranymi rodzicami w Kanadzie. W kluczowym momencie życie tych trzech radykalnie odmiennych kobiet zbiegnie się, co może doprowadzić do wybuchu. Polska premiera powieści „The Testaments” zapowiedziana jest na luty 2020 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Poniżej możecie posłuchać Margaret Atwood czytającą fragment „The Testaments”:

[am]
fot. Time/Youtube
źródło: The Bookseller

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy