Marek Nowakowski nie żyje

16 maja 2014

marek-nowakowski-smierc
Po długiej chorobie zmarł Marek Nowakowski, wybitny polski pisarz, twórca realizmu peryferyjnego. Miał 79 lat.

„Odszedł wielki polski pisarz. Nasz przyjaciel i autor, którego darzyliśmy ogromnym szacunkiem i sympatią. Bywał częstym gościem w Iskrach… Będziemy tęsknić…” ? napisało na swoim profilu na Facebooku wydawnictwo Iskry, z którym Nowakowski był przez długie lata związany.

Nowakowski był jednym z najpłodniejszych polskich prozaików. Publikował nieprzerwanie od 1957 roku, portretując życie codzienne przedstawicieli marginesu społecznego: paserów, kapusiów, prostytutek, doliniarzy i lumpów. „Opowiadania Nowakowskiego to przykład na funkcjonowanie Prawa Murphy?ego w polskiej literaturze. Wszystko, co się mogło w tych historiach potoczyć źle, tak się właśnie potoczyło” ? pisał Kasper Linge w naszej redakcyjnej recenzji dwóch pierwszych książek autora. „To obraz ludzi doświadczonych przez wojenną hekatombę, którym sierpem, młotem i hakenkreuzem odebrano godność”.

Później bohaterami książek Nowakowskiego stali się również ludzie zwykli. Międzynarodową sławę przyniósł mu „Raport o stanie wojennym” dokumentujący ludzi i sytuacje rozgrywające się w czasie stanu wojennego. Książka została przełożona na dziesięć języków i zdobyła szereg wyróżnień literackich, w tym francuską Prix de la Liberté. W 2006 roku pisarz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

9 maja nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się ostatnia książka Nowakowskiego, ?Dziennik podróży w przeszłość?, tom wspomnień pisarza obejmujący okres późnych lat czterdziestych do początku pięćdziesiątych XX wieku.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy