Marcin Sendecki laureatem Silesiusa 2022 za całokształt pracy twórczej. Znamy też nominowanych w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”

10 maja 2022

W pierwszym dniu 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius poznaliśmy nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Marcin Sendecki. Wiemy też, które tomy poetyckie zakwalifikowały się do finału nagrody w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”.

Marcin Sendecki dołączył dziś do znakomitego grona laureatów i laureatek Silesiusa za całokształt pracy twórczej, wśród których znajdują się Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka, Ewa Lipska i Ryszard Krynicki.

Urodzony w 1967 roku w Gdańsku, a mieszkający w Warszawie Sendecki od lat wymieniany jest jako jeden z najwybitniejszych poetów swego pokolenia. W latach 80. i 90. był związany ze środowiskiem „bruLionu”, dwukrotnie wyróżniano go w konkursach poetyckich organizowanych przez redakcję czasopisma. Debiutował w 1992 roku tomem „Z wysokości”. Później za tomy „Trap”, „22”, „Pół” i „Farsz” był nominowany – kolejno w latach 2009, 2010, 2011 i 2012 – do Silesiusa, którego otrzymał w 2015 roku w kategorii „Książka roku” za tom „Przedmiar robót”. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za książkę „W”.

„Nowoczesne podejście do języka poetyckiego, a zarazem dojrzałe odnajdywanie śladów własnych doświadczeń i rozterek w pisarstwie innych, czasami odległych w czasie autorów, doprowadziło Marcina Sendeckiego do stworzenia poezji oryginalnej, wymagającej od czytelnika ciągłego testowania nabytych przyzwyczajeń, estetycznie trudnej i absorbującej, intensywnej” – mówi o tegorocznym laureacie Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

„Sendecki mówi o sprawach podstawowych – wolności w odniesieniu do formy, mówieniu w odniesieniu do języka jako instytucji i żywiołu, rzeczywistości jako uciekającym horyzoncie, romantyzmie jako wciąż powracającej matrycy postaw i wyborów, wreszcie o śmierci (śmiertelności). Powaga jego wierszy nie zawsze jest tożsama z brakiem humoru, a tym bardziej ironii, nigdy jednak nie obraca się w napuszoną ceremonialność czy rytualny pesymizm. Tutaj liczy się co innego – gęsta treściwość i żywe tętno poezji” – dodaje Śliwiński.

A tak o Marcinie Sendeckim mówi kolejny z jurorów Silesiusa, Paweł Mackiewicz: „Jest autorem kilkunastu znakomitych książek poetyckich. Stanowią one zwarte, starannie skomponowane całości, a każdą z nich rządzi właściwa jej zasada konstrukcyjna. Wydobywając, jakże często zaskakująco, najrozmaitsze pokłady tradycji, Sendecki chętnie wraca do motywów, figur, inspiracji i stale na nowo je układa. Tegoroczną Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius uhonorowana została poezja mądra, kunsztowna i wielkiej urody”.

Przy okazji poznaliśmy tytuły tomików, które jury nominowało do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”. Spośród 249 nadesłanych publikacji, z czego 63 stanowiły debiuty, kapituła wyłoniła następujące dzieła.

W kategorii „Książka roku”:

  1. Małgorzata Lebda „Mer de Glace”, Wydawnictwo Warstwy,
  2. Joanna Mueller „Hista & her sista”, Biuro Literackie,
  3. Krzysztof Siwczyk „Krematoria I Krematoria II”, Wydawnictwo Austeria,
  4. Dariusz Sośnicki „Po domu”, Biuro Literackie,
  5. Katarzyna Zwolska-Płusa „Daję wam to w częściach”, Wydawnictwo Convivo.

W kategorii „Debiut”:

  1. Michał Krawczyk „Ekspansja ech”, Instytut Mikołowski,
  2. Marta Stachniałek „polski wrap”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu,
  3. Antonina Tosiek „storytelling”, Biuro Literackie.

Wręczenie Silesiusa, podobnie jak podczas dwóch poprzednich edycji, odbędzie się w tym samym czasie, co ceremonia przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatów obu nagród poznamy 15 października. W kapitule Silesiusa pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego zasiadają: Monika Glosowitz, Tomasz Kunz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych i Paweł Próchniak.

Laureat nagrody za całokształt otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, co czyni Silesiusa najwyższą nagrodą poetycką w Polsce. Ponadto poetka bądź poeta, który odbiera statuetkę w kategorii „Książka roku”, otrzymuje 50 tysięcy złotych, a zwycięzca w kategorii „Debiut” może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tysięcy złotych. Ale to nie koniec finansowych wyróżnień – autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału otrzymują po 5 tysięcy złotych.

Operatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.

[am]
fot. (1) Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury, (2,3) Ola Konopko/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy