banner ad

Marc Levy o Internecie: „To seryjny morderca książek”

21 stycznia 2014

Marc_Levy_kontra_Internet
Jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, Marc Levy, ubolewa nad tym, że literatura przegrywa w starciu z Internetem. Aby uzmysłowić, jak globalna sieć wpływa na czytelnictwo, użył nawet metafory, w myśl której „Internet jest seryjnym mordercą książek”.

W wywiadzie udzielonym telefonicznie francuskiemu radiu RTL pisarz powiedział, że z niepokojem przygląda się ogromnemu rozrostowi Internetu, który jego zdaniem niszczy rynek książki. Jak wyznał, pięć lub sześć lat temu, jadąc pociągiem, z łatwością dostrzegał piętnaście osób z książkami w rękach. „Dziś te same piętnaście osób siedzi w Internecie – na Facebooku, Twitterze, oglądając filmiki wideo lub wysyłając smsy” ? dodał.

Levy zdaje sobie sprawę, że nie da się spowolnić postępu technologicznego, ale za każdym razem, gdy słyszy o uruchomieniu Wi-Fi w pociągu lub metrze, nachodzą go myśli o malejącym czytelnictwie, ponieważ „Internet jest seryjnym mordercą książek”.

Pisarz nie uwzględnił jedynie tego, że w dobie digitalizacji kultury przynajmniej część ze współpasażerów, których widuje w przedziale, nadal może czytać książki, z tą różnicą, iż są to publikacje wydane w cyfrowym formacie.

Urodzony w 1961 roku Levy to autor wielu bestsellerów, m.in. ?W następnym życiu? czy ?Jak w niebie?. Każda z jego książek sprzedaje się we Francji w przynajmniej kilkusettysięcznym nakładzie, co od lat zapewnia mu pozycję jednego z dwóch najpoczytniejszych pisarzy w kraju.

fot. Lionel Allorge

Tematy: , ,

Kategoria: newsy