banner ad

Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska dostaną swoje tablice w Alei Pisarzy w Oświęcimiu

23 sierpnia 2021

Miejska Biblioteka Publiczna „Galeria Książki” w Oświęcimiu ogłosiła, że swoje tablice w Alei Pisarzy otrzymają dwie cenione reportażystki – Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska. Uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce 15 października.

Aleja Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, tyle że w tym przypadku honoruje się nie muzyków czy aktorów, lecz ludzi pióra. „Pisarz, jak każdy inny artysta – a może nawet bardziej – zasługuje na uwiecznienie, także w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków rytych w 'kamieniu'” – przekonuje na swojej stronie biblioteka oświęcimska.

Pamiątkowe płyty zdobią autografy pisarzy i cytaty z ich twórczości. Do tej pory swoje tablice otrzymali m.in. Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Wanda Chotomska, Hanna Krall, Ewa Lipska, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Mariusz Szczygieł i Marcin Świetlicki. W tym roku do tego grona dołączą Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska.

Małgorzata Szejnert to jedna z najbardziej znanych i cenionych reportażystek. Była współzałożycielką „Gazety Wyborczej”, gdzie przez piętnaście lat szefowała działowi reportażu. Jest autorką m.in. książek „Czarny ogród” i „Wyspa klucz”, za które otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia.

Magdalena Grzebałkowska to reporterka „Gazety Wyborczej” i autorka książek biograficznych o ks. Janie Twardowskim, Tomaszu i Zdzisławie Beksińskich oraz Krzysztofie Komedzie. Za swoje dokonania była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia i Nagrody Literackiej Nike.

Październikowa uroczystość odsłonięcia tablic będzie pierwszym tego typu wydarzeniem od 2019 roku. W ubiegłym roku biblioteka nie wmurowywała nowych płyt z powodu pandemii koronawirusa.

[am]
fot. Tomasz Leśniowski/Wikimedia Commons
źródło: PAP, Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy