Małgorzata Rejmer laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia

30 czerwca 2014

malgorzata-rejmer-gryfia
Małgorzata Rejmer, autorka znakomitego tomu reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, została laureatką trzeciej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Ten laur przyznaje ?Kurier Szczeciński?, kwota nagrody opiewa na 50 tysięcy złotych. Finałowi Gryfii towarzyszyła trzydniowa impreza promująca czytelnictwo ? Miasteczko Literackie.

„Bukareszt” jest wielowymiarową, subtelną i przenikliwą opowieścią o Rumunach, ich tragicznej historii i trudnej, choć często przyjmowanej z wielkim poczuciem humoru, współczesności. „Rejmer namalowała portret miasta, którego nie da się okiełznać” ? powiedziała podczas laudacji Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. „Miasta, które się przepoczwarza, chaosu i absurdów, piękna i brzydoty, historii i legendy, miasta, które się kocha i nienawidzi. Rejmer namalowała portret miasta z niezwykłą czułością, ale jest to czułość wynikająca z empatii i koncentracji, czułość doskonałego obserwatora”.

„Virginia Woolf pisze o tym, że żeby kobieta mogła w pełni rozwinąć się jako artystka potrzebuje własnego pokoju i pięciuset funtów rocznego dochodu. Ja nie mam jeszcze własnego pokoju, ale już mam pieniądze, dzięki którym będę mogła spełniać swoje marzenia. I chyba pojadę do Iranu za te pieniądze, a na pewno spędzę dużo czasu na Bałkanach, dlatego dziękuję bardzo za tę nagrodę” – powiedziała Małgorzata Rejmer, odbierając Gryfię.

W tym roku do nagrody nominowane były jeszcze cztery książki: „Kochałam, kiedy odeszła” Anny Augustyniak, „Papusza” Angeliki Kuźniak, „Dziunia” Anny Marii Nowakowskiej oraz „Ciemność resort SPA” Katarzyny Ewy Zdanowicz. Z każdą z autorek zorganizowano spotkania w salonie Pro Media, nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wyboru najlepszej książki dokonało jury pod przewodnictwem Joanny Laprus-Mikulskiej w składzie: prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki, Konrad Wojtyła.

Uroczysta gala odbyła się w sobotę w Teatrze Współczesnym. Obszerne fragmenty nominowanych książek w przeczytał prowadzący galę Konrad Pawicki, uznany szczeciński aktor.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia przyznana została po raz trzeci. Jej pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem jest „Kurier Szczeciński”. Nagrodę przyznaje się polskiej lub zagranicznej autorce, która wydała w minionym roku najlepszą książkę na polskim rynku.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy