Lydie Salvayre laureatką Nagrody Goncourtów

6 listopada 2014

lydie-salvayre-gonsourt-2014
Jury Nagrody Goncourtów ogłosiło, że tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji nazywanej często małym Noblem została Lydie Salvayre za powieść „Pas Pleurer” (z fr. „Nie płacz”).

Laureatka urodziła się w 1948 roku w hiszpańskiej rodzinie republikańskich wygnańców szukających we Francji schronienia po wojnie domowej. Wychowywała się w Tuluzie. Z wykształcenia jest psychiatrą. „Pas Pleurer” jest jej dwudziestą pierwszą książką. Poprzednie zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, parę z nich wystawiono w teatrze. Polscy czytelnicy mieli okazję przeczytać „Zwyczajne życie” i „Potęgę much”.

Nagrodzona powieść traktuje o wojnie domowej w Hiszpanii. Z jednej strony jest to historia matki autorki, Montse, która w momencie wybuchu wojny miała piętnaście lat. Z drugiej strony – opowieść o francuskim pisarzu monarchiście, Georgesu Bernanosie, przebywającym wówczas na Majorce. Montse ucieka ze swej wsi i znajduje schronienie u brata anarchisty w Barcelonie. Tam wsiąka w rewolucyjno-anarchistyczny klimat, zakochuje się we Francuzie, poznaje smak miłości i seksu, po czym zostaje porzucona i wraca do swej wsi w ciąży, by już tam urodzić Lydie. Narracja podąża też śladem Bernanosa rozczarowanego sytuacja polityczną, które to rozczarowanie opisuje w pamflecie na reżim Franco, krytykującym też armię i Kościół Katolicki.

„Pas Pleurer” zwyciężyła po piątym głosowaniu 10-osobowego jury kierowanego przez wybitnego dziennikarza i pisarza Bernarda Pivot. Wynik jest sporym zaskoczeniem. Faworytem do nagrody był bowiem jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, David Foenkinos za powieść „Charlotte”. Musi jednak zadowolić się Nagrodą Renaudota, której wyniki też właśnie ogłoszono. Salvayre pokonała także innego faworyta, algierskiego pisarza Kamela Daouda, autora powieści „Meursault contre-enqu?te”. W czwartym głosowaniu odpadła powieść Pauline Dreyfus pt. ?These things hapten?. „Mam nadzieję, że książka pozwoli na nowo postawić pytania dotyczące religii, odradzającego się nacjonalizmu oraz innych problemów Europy” ? powiedziała w swym przemówieniu Lydie Salvayre.

Jako nagrodę Salvayre otrzymała symboliczne 10 euro, ale, biorąc pod uwagę prestiż wyróżnienia, o pieniądze nie musi się martwić ponieważ sprzedaż książki z pewnością znacznie wzrośnie. Jak powiedział wydawca nagrodzonej w zeszłym roku powieści Pierre’a Lemaitre’a, nakład „Do zobaczenia w zaświatach” wzrósł od tamtego czasu z 30 000 do 620 000 egzemplarzy.

Nagroda Goncourtów została ufundowana w 1896 roku przez Edmonda de Goncourta w jego testamencie. Przyznawana jest od 1903 roku za „najlepszą i najbardziej pomysłową powieść roku”. Pierwszym laureatem był John Antoine Nau, nagrodę otrzymali też m.in. Marcel Proust, André Malraux, Simone de Beauvoir, Patrick Modiano, Michel Houellebecq.

[aw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy