Łukasz Orbitowski w humorystycznym wydaniu! Nowa powieść „Kult” ma być komedią w klimacie „Przygód dobrego wojaka Szwejka”

4 kwietnia 2019


Nowa, zapowiadana na maj powieść Łukasza Orbitowskiego może być zaskoczeniem dla tych, którzy znają dotychczasową twórczość pisarza. Powinniśmy bowiem spodziewać się dużej dawki humoru.

„Kult” ma traktować o kontrowersyjnych, nieuznawanych przez Kościół objawieniach maryjnych i dramatycznych rodzinnych wyborach, a jednocześnie być rozliczeniem z ludową polską pobożnością i komunistyczną przeszłością, ale autor zamierza uczynić to w pełen humoru i czułości sposób, który ma przypominać „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška.

„’Kult’ to dla mnie nowe otwarcie” ? podkreśla Orbitowski. „Nie tylko dlatego, że to w sumie komedia. Przez całe życie pisałem o ludziach z niechęcią i lękiem. Teraz spróbowałem inaczej. Pisałem z miłością”.

Zdaniem wydawcy książki zamiar Orbitowskiego zdecydowanie się powiódł, bo czytelnicy „Kultu” mogą poczuć sympatię do obu głównych bohaterów ? zarówno do prostodusznego rencisty Heńka, który w imieniu Maryi uzdrawia chorych, jak i jego brata Zbigniewa, życiowego cwaniaczka i domorosłego filozofa, zmuszonego wybierać między rodziną a oczekiwaniami lokalnej partyjno-kościelnej elity.

„Łukasz wziął na warsztat bardzo trudny temat, ale wyszła mu z tego cudownie lekka książka” ? ocenia Joanna Laprus-Mikulska, redaktor naczelna Świata Książki. „Jestem pewna, że 'Kult’ zachwyci zarówno czytelników, jak i krytyków i jurorów najważniejszych nagród literackich. My ze swojej strony zrobimy wszystko, aby książka odniosła rynkowy sukces”.

Akcja „Kultu” ma się rozgrywać w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku, w okresie największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień ma być dla Orbitowskiego tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych, o potrzebie odkupienia win, a także o cudach i ich tajemnicy. Za opracowanie graficzne książki odpowiedzialny jest Rafał Kucharczuk, który przygotował okładkę, wykorzystując tradycyjne religijne motywy krzyża, hostii oraz rajskiego ogrodu. Powieść ukaże się 15 maja nakładem wydawnictwa Świat Książki.

[am]
źródło: Łukasz Orbitowski/Facebook

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy