Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek nominowani do Paszportów Polityki 2013

3 grudnia 2013

Paszporty-Polityki_2013_nominacje
Tygodnik Polityka ogłosił nazwiska nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki. W kategorii literatura zaszczyt ten przypadł Łukaszowi Orbitowskiemu, Małgorzacie Rejmer i Ziemowitowi Szczerkowi.

Nominację Łukasza Orbitowskiego jeden z jurorów, Dariusz Nowacki, uzasadnił w następujący sposób: „W 2012 roku błysnął ?Widmami?, w tym roku wydał interesującą ?Szczęśliwą ziemię?, powieść obyczajową z niewielką domieszką fantastyki. To rzecz o dojrzewaniu i bilansach dzisiejszych trzydziestopięciolatków, pierwsze rozrachunkowe przedsięwzięcie w tym segmencie wiekowym: urodzeni pod koniec lat 70. pytają, co poszło nie tak”.

Na wybór Małgorzaty Rejmer decydujący wpływ miała jej najnowsza książka, „Bukareszt. Kurz i krew”. Jak zauważył członek jury, Piotr Kofta, jest to publikacja „pod różnymi względami olśniewająca: jako opowieść o podróży, głęboka refleksja na temat totalitaryzmu, rzecz o władzy i zbiorowej amnezji, a także historia przenikania się losów społeczeństw i miast, które społeczeństwa budują dla swoich ludzi (a może przeciwko nim)”.

Z kolei Ziemowit Szczerek dostrzeżony został dzięki wydanej nakładem Korporacji Ha!art debiutanckiej powieści „Przyjdzie Mordor i nas zje”. „Prawdziwym bohaterem tych opowieści nie jest autor, lecz zawartość jego głowy ? światopogląd, przekonania na temat Ukrainy, kulturowe wyobrażenia. Dlatego najważniejsze przygody opisane w książce nie dotyczą hardkorowych przeżyć w barze czy w stepie, lecz przemian sposobu myślenia ? od politowania wobec Polaków szukających śladów polskości na Ukrainie do odkrycia własnej, przez siebie skleconej wersji orientalizmu” ? uzasadnił wybór przedstawiciel kapituły Paszportów Polityki, prof. Przemysław Czapliński.

Nazwiska laureatów tegorocznych Paszportów Polityki poznamy 14 stycznia 2013 roku podczas gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Do tego czasu możemy dobrze zapoznać się z nominowanymi m.in. dzięki jutrzejszemu wydaniu Polityki (49/2013), gdzie zostanie im poświęcony specjalny 16-stronicowy dodatek.

W tym roku odbędzie się już dwudziesta pierwsza edycja Paszportów Polityki. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy. Paszporty Polityki co roku udowadniają, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne, a kapituła wybiera laureata w każdej kategorii.

fot. Ziemowita Szczerka – archiwum prywatne, Małgorzaty Rejmer – wydawnictwo Czarne, Łukasza Orbitowskiego – Paweł Dembowski/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy