Łódź, na pokładzie której John Steinbeck podróżował po Morzu Cortéza, zostanie odrestaurowana

27 lutego 2015

lodz-steinbecka-1
„Western Flyer”, łódź, na pokładzie której John Steinbeck wybrał się w 1940 roku w rejon Zatoki Kalifornijskiej zebrać i opisać okazy morskie, zostanie odrestaurowana i popłynie z powrotem do Monterey, czyli miejsca, skąd wypłynęła przed laty w pamiętny rejs.

W 1940 roku John Steinebeck wraz ze swym przyjacielem Edem Rickettsem wyczarterowali łódź „Western Flyer”. Wsiedli na pokład z żoną pisarza, Carol, jego adwokatem oraz załogą, na którą składali się: kapitan i właściciel Tony Berry, inżynier „Tex” Travis, marynarze Horacy „Sparky” Enea i „Tiny” Colletto. Popłynęli z Monterey do Dolnej Kalifornii, aby zbadać wody przybrzeżne tamtejszej zatoki. Owocem tej podróży była książka Steinbecka „Dziennik z Morza Corteza”.

Przez lata łódź często zmieniała właścicieli. W 1983 roku jej poszukiwania rozpoczął Bob Enea, krewny Tony’ego Berry?ego i „Sparky?ego”. „Nie miałem pojęcia o istnieniu 'Western Flyer’ dopóki, już jako dorosły człowiek, nie zobaczyłem zdjęcia w domu wujka Tony?ego. Zacząłem się wtedy zastanawiać, co się z nią stało, pytałem, dzwoniłem. Nie wiedziałem wówczas, że jej nazwa została zmieniona na Gemini” ? mówi Bob w rozmowie z „Times Standard”. Okazało się, że nazwa używana przy wzywaniu łodzi przez radio nie uległa zmianie i dzięki temu mężczyzna odnalazł „Western Flyer” w Port Townsend, w stanie Waszyngton.

lodz-steinbecka-2

W minioną sobotę Bob Enea potwierdził, że łódź została kupiona przez braci Johna i Any?ego Greggów, którzy planują wyremontować ją, a po zakończeniu remontu – doprowadzić z powrotem do portu w Monterey. „Zawarliśmy umowę zakupu 'Western Flyer’ (z poprzednim właścicielem Gerrym Kehoe). Transakcja zostanie sfinalizowana na początku kwietnia, remont planujemy rozpocząć, jak tylko wejdziemy w posiadanie łodzi” ? poinformował Andy Gregg. Zamierzeniem braci jest doprowadzenie łodzi do dokładnie takiego samego stanu i wyglądu, jaki miała podczas pamiętnego rejsu z Johnem Steinbeckiem. Chcą by łódź była wykorzystywana do celów naukowych i edukacyjnych.

„Western Flyer” zbudowana jest głównie z drewna świerkowego i daglezji. Stępkę wykonano z żelaza. Prace zajmą około dwóch lat, ponieważ łódź jest w bardzo złym stanie. Szacuje się, że koszty zakupu oraz remontu mogą przekroczyć łącznie sumę 2 milionów dolarów.

[aw]
źródło: Times Standard, KSBW

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy