Literatura wciąż popularną dziedziną kultury wśród Polaków, powodem nieuczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych jest najczęściej brak czasu

2 grudnia 2019


Literatura jest jedną z trzech dziedzin kultury, obok filmu i muzyki, którą Polacy interesują się najbardziej ? wynika z najnowszego badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia. Jednocześnie wzrasta liczba osób, które twierdzą, że nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych z powodu braku czasu.

66% Polaków przyznaje, że interesuje się kulturą, z czego 13% ? w znacznym stopniu. Nieco częściej zainteresowanie kulturą deklarują kobiety (70%) niż mężczyźni (62%). Patrząc na grupy wiekowe, spadek zainteresowania kulturą widoczny jest po 45. roku życia.

Jeśli chodzi o literaturę, 37% kobiet i 27% mężczyzn zadeklarowało zainteresowanie tą dziedziną kultury. Te proporcje odpowiadają mniej więcej corocznym wynikom badania czytelnictwa, które publikuje Biblioteka Narodowa. O ile oczywiście uwzględnimy wszystkich, którzy sięgnęli po choćby jedną książkę.

Film i muzyka rozrywkowa to jedyne dziedziny, które częściej interesują mężczyzn niż kobiety. Zainteresowanie nimi zadeklarowało odpowiednio 38% i 37% panów oraz 33% i 31% pań.

Z badania wynika, że teatr najbardziej lubią młodzi (18-24 lat), taniec ? starsi (60-64 lat), muzykę rozrywkową słuchają wszyscy, choć nieco częściej osoby powyżej 45. roku życia. Literatura ma najwięcej zwolenników wśród osób z przedziału wiekowego 25-34 lata, a malarstwo ? wśród osób najstarszych. Fotografia to zdecydowanie domena młodych ludzi (44% vs 20% wśród 60-64-latków), a film ? starszych (44% vs 35% wśród 18-24-latków).

Choć ilość wydarzeń kulturalnych rośnie, co widać również na przykładzie literatury ? co roku organizuje się liczne targi książki oraz festiwale i spotkania literackie ? to jednak nie wszyscy w nich uczestniczą, a jako najczęstszy powód takiego stanu rzeczy podają brak czasu.

Co trzeci Polak (35%) w ostatnich trzech miesiącach nie brał udziału w żadnym wydarzeniu kulturalnym. Odsetek osób nieuczestniczących w tego typu wydarzeniach rośnie z wiekiem i osiąga najwyższy stopień wśród najstarszych badanych w wieku 60-64 lat (46%). Główną przyczyną jest brak czasu, a kolejną ? chociaż obecnie już nie tak ważną ? brak środków finansowych. Co dziesiąta osoba twierdzi, że wydarzenia kulturalne po prostu jej nie interesują.

„W porównaniu z wynikami sprzed pięciu lat aż trzy razy mniej Polaków jako powód nieuczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych wskazuje brak środków finansowych. Teraz na pierwszą pozycję wysuwa się brak czasu. To bardzo duża zmiana, świadcząca o tym, że Polacy mają poczucie, że ich sytuacja finansowa jest dobra. Jednocześnie dwukrotnie wzrósł odsetek osób twierdzących, że nie biorą udziału w wydarzeniach kulturalnych, bo ich to nie interesuje. To bardzo ciekawe zjawisko pokazujące, że z pewnych rzeczy nie korzystamy uważając, że przyczyną jest brak pieniędzy, a kiedy pieniądze się pojawiają to okazuje się, że przyczyn należy szukać zupełnie gdzieś indziej” ? komentuje Agnieszka Doktorska, autorka raportu z ARC Rynek i Opinia.

[am]
źródło: Sponsoring Monitor 2019 (fala I i II), kwiecień i sierpień 2019, ARC Rynek i Opinia

Tematy: , ,

Kategoria: newsy